Znamy szkic „porozumienia paryskiego” dla bioróżnorodności

ONZ proponuje 21 postulatów, których realizacja ma doprowadzić do „życia w zgodzie z naturą” w 2050 roku. Eksperci przypominają, że podobne postanowienia sprzed dekady – cele Aichi – nie zostały zrealizowane do dziś.

Publikacja: 13.07.2021 10:40

Znamy szkic „porozumienia paryskiego” dla bioróżnorodności

Foto: Fot: Adobe Stock

Po przeprowadzonych w maju i w czerwcu negocjacjach sekretariat Konwencji o różnorodności biologicznej (CBD) ONZ opublikował wczoraj szkic planu ramowego, dotyczącego bioróżnorodności w „świecie po 2020 roku”. Jak czytamy w dokumencie, ma on pomóc we wdrożeniu szeroko zakrojonych działań mających na celu zmianę relacji człowieka z naturą przede wszystkim poprzez działania na poziomie krajowym, wspieranym przez działania regionalne i globalne.

Główne założenia planu koncentrują się na konieczności zmian i odwróceniu do 2030 roku tendencji, które negatywnie wpłynęły na bioróżnorodność, by w ciągu kolejnych 20 lat, dzięki odbudowie ekosystemów, zrealizować główne hasło konwencji, czyli „życie w harmonii z naturą do 2050 roku”. Strategia na najbliższą dekadę zawiera 21 akcji, które obejmują m.in. odtworzenie 20% zdegradowanych ekosystemów morskich i lądowych, zwiększenie terenów zielonych w miastach, wyeliminowanie odpadów z tworzyw sztucznych, redukcję wykorzystania pestycydów o 2/3 czy przekierowanie co najmniej 500 mld dolarów rocznie z dotacji w szkodliwe sektory na pozytywne lub neutralne dla bioróżnorodności. W dłuższej perspektywie działania zaproponowane w dokumencie i podjęte w najbliższych latach mają zmniejszyć dzisiejszy poziom wymierania gatunków o 90%. Wg danych naukowych wyginięcie grozi dziś milionowi gatunków, a główną przyczyną tego stanu jest działalność człowieka.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Walka o klimat
Przyszłość budowania to odzysk materiałów
Walka o klimat
Tak firmy postrzegają zrównoważony rozwój
Walka o klimat
Budowanie z akcentem na przyszłe wydatki
Walka o klimat
Nic się nie powinno zmarnować
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Walka o klimat
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać