Zmiany klimatyczne wysysają tlen z jezior w Europie

Jeziora i rzeki zajmują 1% powierzchni Ziemi, ale ich znaczenie dla bioróżnorodności jest nieocenione. Naukowcy ostrzegają, że ich kondycja coraz bardziej się pogarsza – a wszystko to za sprawą postępujących zmian klimatycznych.

Publikacja: 10.06.2021 17:46

Timothy Meinberg

Timothy Meinberg

Foto: Timothy Meinberg

Według badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie Nature, w ciągu ostatnich 40 lat poziom tlenu w setkach jezior w Europie i Stanach Zjednoczonych mocno spadł, co wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością ryb, zakwitów glonów, a także emisjami metanu. Naukowcy stwierdzili, że spadek wyniósł 5,5% w wodach powierzchniowych tych jezior i aż 18,6% w wodach głębokich, wzrosła natomiast ich temperatura.

W 2017 roku badanie poziomu tlenu w oceanach wykazało spadek 2% tlenu od 1960 roku, co stanowi alarmujący sygnał w kontekście postępujących zmian klimatycznych. Okazuje się jednak, że jeziora straciły nawet 9 razy więcej tlenu niż oceany.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Planeta
Czarny scenariusz na najbliższe lata. Niemcy opublikowały pierwszy taki raport
Planeta
Falstart projektu klimatycznego ONZ. 95 procent państw nie dotrzymało terminu
Planeta
Naukowcy pomylili się w sprawie globalnego ocieplenia? Ostrzeżenie eksperta
Planeta
Eksperci o przyczynach pożarów w Los Angeles. Wskazują na zmiany klimatu
Planeta
Morze Aralskie się odrodzi? Nowy komunikat władz Kazachstanu. „Dwa lata pracy”