Efekt zmian klimatu: pizzly, czyli niedźwiedź-hybryda

Topnienie arktycznych lodów oznacza dla zwierząt uprawę terenów łowieckich. O kurczące się zasoby żywności niedźwiedzie arktyczne musza dziś walczyć z pizzly – swoimi potomkami, których po 15 latach od pierwszej obserwacji pojawia się coraz więcej.

Publikacja: 29.04.2021 14:56

Efekt zmian klimatu: pizzly, czyli niedźwiedź-hybryda

Foto: Corradox/ Wikimedia Commons

Globalne ocieplenie stworzyło warunki do powstania hybrydy, zwanej pizzly – potomka niedźwiedzia polarnego i grizzly. Te rzadkie hybrydy zostały po raz pierwszy zaobserwowane na wolności w 2006 roku w okolicy Idaho. Pizzly mają z reguły białą sierść o brązowawym odcieniu i nosy będące skrzyżowaniem nosów niedźwiedzia polarnego i grizzly.

Przez rosnące temperatury niedźwiedzie polarne zmuszone są poszukiwać pożywienie coraz dalej, swoje zasięgi poszerzają również niedźwiedzie grizzly, co powoduje, że oba gatunki coraz częściej się spotykają.  Naukowcy szacują, że populacja pizzly będzie rosła, zwłaszcza, że mogą sprawniej niż ich rodzice pozyskiwać pożywienie.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Planeta
Eksperci o przyczynach pożarów w Los Angeles. Wskazują na zmiany klimatu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Planeta
Morze Aralskie się odrodzi? Nowy komunikat władz Kazachstanu. „Dwa lata pracy”
Planeta
Ponad tysiąc erupcji wulkanu Ibu w styczniu. Władze wzywają do ewakuacji
Planeta
Grenlandia: obiekt marzeń Donalda Trumpa i ofiara zmian klimatycznych
Planeta
Metan z Nord Streamu zatruł wody Bałtyku. Dotarł nawet do Zatoki Gdańskiej