Badanie Flora Food Group, które śledzi zmiany w postawach konsumentów wobec zmiany klimatu, nie pozostawia złudzeń – od 2021 roku zaobserwowano wyraźny spadek zarówno deklarowanej świadomości ekologicznej, jak i zainteresowania zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska. Podczas gdy w 2021 roku 44 proc. badanych oceniało swoją świadomość ekologiczną jako wysoką lub bardzo wysoką, dziś odsetek ten wynosi 29 proc. Jak zauważają autorzy badania, jednocześnie liczba osób, które przyznają, że śledzą informacje dotyczące zmiany klimatu jedynie w sposób powierzchowny, wzrosła z 35 proc. do 42 proc. 16 proc. respondentów czuje natomiast przesyt treściami klimatycznymi w mediach, co wskazuje na znudzenie tematem – takich odpowiedzi w 2021 roku było bowiem 9 proc.
Świadomość i zainteresowanie tematem ekologii
Kto ma największą świadomość ekologiczną?
Z badania Flora Food Group wynika, że najwyższy odsetek osób deklarujących wysoki poziom świadomości ekologicznej – 35 proc. – występuje w przedziale wiekowym 18–29 lat. W grupach 50–59 lat oraz powyżej 60. roku życia wynik ten wynosi zaś po 30 proc. Co może być dla niektórych zaskakujące, respondenci pochodzący ze wsi częściej niż osoby z miast powyżej 250 tys. mieszkańców wskazują, iż szczegółowo śledzą informacje dotyczące środowiska – dane wskazują na 15 proc. do 6 proc. W dużych aglomeracjach większy odsetek osób ocenia zaś swoją świadomość ekologiczną jako wysoką (34 proc.), w porównaniu do 28 proc. na wsiach. Wykształcenie także przekłada się na świadomość ekologiczną – 38 proc. ankietowanych po studiach wyższych deklaruje wysoki poziom, podczas gdy wśród osób z wykształceniem podstawowym odsetek ten wynosi 26 proc.
Obawy związane ze zmianą klimatu
Jak zauważa Sebastian Tołwiński, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Komunikacji Flora Food Group w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, „badania Flora Food Group wyraźnie pokazują, że zainteresowanie tematyką zmiany klimatu w Polsce spada”. - Może przywykliśmy już do gwałtowności i intensywności zjawisk pogodowych, skutkującymi powodziami, huraganami, upałami i suszami? Alarmujące informacje o przekroczeniu kolejnych rekordów średnich temperatur nie robią na nas wrażenia, potrzebujemy więc innego podejścia i edukacji - zaznacza.