Ponad tysiąc erupcji wulkanu Ibu w styczniu. Władze wzywają do ewakuacji

Stratowulkan znajdujący się na górze Ibu w Indonezji od jakiegoś czasu wykazuje znaczny wzrost aktywności. Eksperci są zaniepokojeni – jedynie w styczniu tego roku wybuchł on ponad tysiąc razy.

Publikacja: 21.01.2025 10:49

Wulkan Ibu od czerwca zeszłego roku wykazuje znaczny wzrost aktywności. „Obserwujemy wyraźne oznaki,

Wulkan Ibu od czerwca zeszłego roku wykazuje znaczny wzrost aktywności. „Obserwujemy wyraźne oznaki, że erupcje będą się utrzymywać, a nawet nasilać, co stwarza realne zagrożenie dla lokalnych społeczności” – zaznaczają eksperci.

Foto: AFP

Eksperci odnotowali, że Ibu – wulkan znajdujący się na wyspie Halmahera we wschodniej Indonezji – w styczniu 2025 roku wybuchł ponad tysiąc razy – wynika z raportu Indonezyjskiej Agencji Geologicznej. Władze podjęły szeroko zakrojone działania w celu ewakuacji tysięcy mieszkańców z sześciu pobliskich wiosek, jednak nie jest to takie proste – część lokalnej ludności nie chce bowiem opuścić swoich domów.

Indonezja: Tysiąc erupcji wulkanu Ibu w miesiąc 

Jak zauważają eksperci, wulkan Ibu od czerwca 2024 roku wykazuje znaczny wzrost aktywności. „Obserwujemy wyraźne oznaki, że erupcje będą się utrzymywać, a nawet nasilać, co stwarza realne zagrożenie dla lokalnych społeczności” – zaznaczają.

Z danych opublikowanych przez Indonezyjską Agencję Geologiczną wynika, że od 1 stycznia wulkan Ibu wybuchł 1 079 razy, wyrzucając w powietrze kolumny popiołu na wysokość od 300 metrów do kilku kilometrów. Największa z ostatnich erupcji miała miejsce 15 stycznia – chmura dymu osiągnęła wówczas cztery kilometry wysokości.

Czytaj więcej

Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali

Ostatnią – także dość silną – erupcję zarejestrowano w niedzielę. Chmura popiołu, która wydostała się z krateru, wzbiła się wtedy na wysokość 1,5 kilometra. „Chmura popiołu była gęsta, dryfowała. Słychać było głośne dudnienie” – czytamy w oświadczeniu Indonezyjskiej Agencji Geologicznej. Jak dodano, tego dnia odnotowano łącznie 17 erupcji.

Erupcje wulkanu Ibu. Mieszkańcy odmawiają ewakucji

Pomimo podjęcia decyzji o ewakuacji kilku tysięcy mieszkańców – zagrożonych jest bowiem około 3 tys. osób – do niedzieli władzom udało się przetransportować w bezpieczne miejsca tylko 517 z nich. Wielu mieszkańców odmawia ewakuacji, twierdząc, że są oni przyzwyczajeni do erupcji i nie chcą opuszczać swoich gospodarstw w trakcie sezonu zbiorów.

Władze wciąż apelują o opuszczenie terenów wokół wulkanu i przeniesienie się do wyznaczonych stref bezpieczeństwa. „Rozumiemy obawy mieszkańców związane z porzuceniem ich plonów, ale ich bezpieczeństwo musi być priorytetem. Kontynuujemy wysiłki, aby przekonać ich do opuszczenia strefy zagrożenia” – powiedział Agus Wibowo, rzecznik Narodowej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Czytaj więcej

Kolejny groźny skutek zmian klimatu. Topnienie lodu na Antarktydzie przyspieszy erupcje wulkanów

Władze wyznaczyły strefę ewakuacji w promieniu od pięciu do sześciu kilometrów wokół szczytu wulkanu. Wszystkim osobom przebywającym w okolicy zaleca się unikanie zbliżania się do wulkanu oraz noszenie masek ochronnych w celu minimalizacji ryzyka wdychania popiołu wulkanicznego. „Popiół wulkaniczny jest nie tylko zagrożeniem dla zdrowia układu oddechowego, ale może także powodować uszkodzenia infrastruktury i upraw rolnych, co dodatkowo pogłębia trudną sytuację mieszkańców” – zauważa w raporcie dr. Siti Hediati, ekspertka ds. zarządzania kryzysowego.

Indonezja: kraj na Pacyficznym Pierścieniu Ognia

Indonezja, położona w rejonie Pacyficznego Pierścienia Ognia – strefy częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. kilometrów – regularnie doświadcza intensywnych zjawisk wulkanicznych i sejsmicznych. Przykłady z ostatnich miesięcy – takie jak erupcja wulkanu Lewotobi Laki-Laki na wyspie Flores w listopadzie 2024 roku, która pochłonęła dziewięć ofiar, czy seria wybuchów wulkanu Ruang w prowincji Celebes Północny – zmuszają do ciągłego monitorowania sytuacji.

Eksperci podkreślają konieczność inwestowania w systemy wczesnego ostrzegania oraz edukację mieszkańców w zakresie zachowań w sytuacjach kryzysowych. „Lepsze przygotowanie społeczeństwa do tego typu zdarzeń może uratować życie i zminimalizować straty” – zaznacza dr Hediati.

Planeta
Grenlandia: obiekt marzeń Donalda Trumpa i ofiara zmian klimatycznych
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Planeta
Metan z Nord Streamu zatruł wody Bałtyku. Dotarł nawet do Zatoki Gdańskiej
Planeta
Gospodarz szczytu klimatycznego stawia na ropę naftową. Chce stać się potentatem
Planeta
Europejscy producenci wina odczuli skutki zmian klimatu. Potentaci liczą straty
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Planeta
Rok 2024 był najcieplejszy w historii pomiarów. Są oficjalne dane
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego