BirdNET powstała w wyniku współpracy pomiędzy The Cornell Lab of Ornithology, Chemnitz University of Technology, niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań, Xeno-Canto i eBird.

Została uruchomiona w 2018 roku i w ciągu kolejnych 12 miesięcy odnotowała około 180 tysięcy pobrań. Kolejny spektakularny wzrost zainteresowania aplikacją przypadł na ubiegły rok, co naukowcy przypisują wybuchowi pandemii. BirdNET ściągnięto już ponad milion razy na całym świecie. Dr Stefan Kahl, pracownik naukowy w Katedrze Informatyki Mediów oraz w Center for Conservation Bioacoustics na Cornell University (USA), współtwórca aplikacji, tak tłumaczy jej sukces: „Nasza aplikacja zapewnia różnorodność, rozrywkę i wiedzę w środowisku domowym lub podczas spacerów na łonie natury – coś, o czym na pewno wielu marzyło”.

Czytaj też: Powstało narzędzie do oceny ryzyka kolejnych pandemii 

Rozpoznawanie gwizdów ptaków to złożony proces – rdzeniem aplikacji jest algorytm oparty na sztucznej inteligencji podłączony do serwera na Politechnice w Chemnitz. Sztuczna sieć neuronowa określa nagrany głos ptaka, gdy żądanie jest wysyłane. Wyzwaniem dla naukowców było zadbanie o to, by szybkość aplikacji nie ucierpiała w miarę wzrostu liczby użytkowników – a tym samym zapytań – i gatunków ptaków. Dr Kahl zapewnia jednak, że zakończono je powodzeniem.

Na początku działania aplikacji w bazie dostępne były 984 gatunki ptaków z Europy i Ameryki Północnej. Obecnie BirdNET identyfikuje około 3000 najpopularniejszych gatunków ptaków na całym świecie ale aplikacja będzie się nadal sukcesywnie rozwijać, a jej biblioteka dźwięków – poszerzać.

Oprócz walorów rozrywkowych, działanie aplikacji wspomaga również rozwój nauki, bowiem przesyłane przez użytkowników dźwięki są również przydatne w kontekście badań ornitologicznych: „Osoby korzystające z naszej aplikacji, że tak powiem, aktywnie pracują nad jej ulepszeniem. Jeśli wiemy, gdzie są gatunki, możemy zbadać migrację ptaków trasy lub lokalne dialekty ”- wyjaśnia Kahl. W ten sposób aplikacja przyczynia się również do zwiększania świadomości na temat różnorodności biologicznej przyrody i jej badania.