Kryzys klimatyczny uderzy w rybołówstwo. Zagrożony co czwarty gatunek ryb

Bez drastycznych redukcji emisji populacja ryb na świecie będzie się coraz bardziej zmniejszać – ostrzegają autorzy raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Publikacja: 26.07.2024 12:51

Targ rybny w hiszpańskiej miejscowości La Coruña.

Targ rybny w hiszpańskiej miejscowości La Coruña.

Foto: Brais Lorenzo: Bloomberg Finance LP

Według opublikowanej w czasie ubiegłorocznego szczytu klimatycznego Cop28 w Dubaju Czerwonej Listy IUCN, co czwarty gatunek ryb słodkowodnych na świecie jest zagrożony wyginięciem. Obecnie co najmniej 17 proc. z nich odczuwa skutki zmian klimatu, takie jak obniżenie poziomu wody oraz podnoszenie się poziomu mórz, powodujące przemieszczanie się wody morskiej w górę rzek. Zagrożenie związane z zanieczyszczeniem wód dotyka 57 proc. gatunków ryb słodkowodnych zagrożonych wyginięciem, budowa tam i pobór wody zagrażają 45 proc., przełowienie uderza w co czwarty gatunek, a obecność gatunków inwazyjnych oraz choroby stanowi ryzyko dla 33 proc. Jak alarmuje Światowe Forum Ekonomiczne, morskie ekosystemy są również mocno zagrożone przez wszechobecność plastiku, a przy utrzymaniu dotychczasowego tempa jego produkcji, do 2050 roku w oceanach świata może znajdować się więcej odpadów tworzyw sztucznych niż ryb.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Oceany i lodowce
Nowe zagrożenie dla raf koralowych na całym świecie. „Masowa degradacja”
Oceany i lodowce
Dlaczego lodowiec pod Everestem topnieje na mrozie? Rusza ekspedycja badawcza
Oceany i lodowce
450 miliardów ton lodu zniknęło. ONZ alarmuje: „To kwestia przetrwania”
Oceany i lodowce
Klimat się ociepla. ale parowanie mórz i oceanów spada. Zaskakujące odkrycie
Oceany i lodowce
Najsilniejszy prąd oceaniczny na świecie hamuje? Niepokojące wyniki badań