Apel do chrześcijan w sprawie klimatu. Hierarchowie zapowiadają walkę w sądach

Światowa Rada Kościołów, najważniejsza ekumeniczna organizacja chrześcijańska na świecie, wzywa wiernych do walki o klimat na drodze prawnej. „Instytucje religijne mogą inspirować do działania, podnosić świadomość oraz dawać nadzieję, jednocząc się w solidarności z najbardziej narażonymi na skutki zmian klimatu” – brzmi oświadczenie WCC.

Publikacja: 26.03.2025 12:22

Hałdy węgla przed elektrownią NLC Tamil Nadu Power Ltd. w mieście Tuticorin w Indiach.

Hałdy węgla przed elektrownią NLC Tamil Nadu Power Ltd. w mieście Tuticorin w Indiach.

Foto: Prashanth Vishwanathan/Bloomberg

Światowa Rada Kościołów (WCC) – ekumeniczna organizacja chrześcijańska, założona w 1948 roku w Amsterdamie – opublikowała apel, w którym wzywa wiernych do podjęcia skutecznych działań w sprawie zmian klimatu. Zaprezentowała ona też swego rodzaju podręcznik, w którym wyjaśnia wiernym, jak można działać w tej sprawie, między innymi na drodze prawnej. 

Światowa Rada Kościołów wzywa do walki ze zmianami klimatu

Jak podkreśla w oświadczeniu Światowa Rada Kościołów, „pilność katastrofy klimatycznej wymaga zdecydowanych i skutecznych działań”. „Ponieważ paliwa kopalne odpowiadają za ponad 75 proc. globalnych emisji CO2, trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, że nadal finansują ich rozwój, szkodząc nam i przyszłym pokoleniom” – podkreślono.

Czytaj więcej

Aktywiści łączą siły z katolikami

Organizacja opublikowała w sieci podręcznik, który – jak zaznaczono – „ma na celu wzmocnienie ludzi wierzących oraz partnerów z globalnej społeczności Światowej Rady Kościołów poprzez dostarczenie wiedzy na temat działań prawnych” w sprawie klimatu. „Prezentuje on zestaw strategii szczególnie w stosunku do instytucji finansowych – jednego z najpotężniejszych narzędzi przyspieszających rozwiązania klimatyczne. To wezwanie do odpowiedzi na apele społeczności naukowej i młodych ludzi, aby zająć się podstawowymi przyczynami szkód wyrządzanych stworzeniu i chronić prawo przyszłych pokoleń do życia” – czytamy. 

Opracowana przez WCC publikacja ma „wyposażyć ludzi wierzących oraz partnerów WCC w wiedzę na temat sporów sądowych dotyczących klimatu – szybko rozwijającego się i skutecznego sposobu przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu oraz ochrony praw młodych ludzi i przyszłych pokoleń”. 

Światowa Rada Kościołów o kryzysie klimatycznym: Wyzwanie moralne, etyczne i prawne

Światowa Rada Kościołów podkreśla, że kryzys klimatyczny stanowi „głębokie wyzwanie moralne, etyczne i prawne” oraz opowiada się za „wspólnym działaniem na rzecz pociągnięcia instytucji finansowych do odpowiedzialności za ich rolę w degradacji środowiska poprzez strategiczne postępowania sądowe, działania rzecznicze i reformy polityczne”. 

„Sprawiedliwość klimatyczna koncentruje się na tych, którzy są najbardziej dotknięci zmianami klimatu – dzieciach, społecznościach wrażliwych i przyszłych pokoleniach – mimo że ich wkład w kryzys jest minimalny. Pociągnięcie instytucji do odpowiedzialności jest kluczowe dla zapewnienia zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości” – zaznaczono. „Choć działania prawne mają transformacyjny charakter i dają nadzieję, to muszą one iść w parze ze zmianami społecznymi oraz rzecznictwem inspirowanym wiarą. Tylko holistyczne podejście może wesprzeć młodych działaczy i zainspirować do budowania świata pełnego nadziei i dobrobytu” – dodano. 

„Światowa Rada Kościołów, kierując się zobowiązaniem do sprawiedliwości i ochrony najbardziej narażonych, podkreśla konieczność wspólnych działań opartych na wierze i prawie, aby stawić czoła temu poważnemu zagrożeniu” – wskazuje WCC. „Niniejszy podręcznik stanowi drogowskaz do wykorzystania mechanizmów prawnych w celu przeciwdziałania systemowym niesprawiedliwościom związanym ze zmianami klimatycznymi, ze szczególnym naciskiem na pociągnięcie do odpowiedzialności instytucji finansowych, które przyczyniają się do degradacji środowiska” – wyjaśniono. 

Działania prawne nie wystarczą. „Potrzebne są szersze zmiany społeczne”

Organizacja zaznacza, że działania prawne w sprawie klimatu nie powinny skupiać się wyłącznie na rozliczaniu przeszłości, ale także na budowaniu zrównoważonej, pełnej nadziei przyszłości. „Zmuszając rządy, korporacje i instytucje finansowe do przyjęcia odpowiedzialnych i zrównoważonych praktyk, procesy klimatyczne mogą stać się potężnym narzędziem odbudowy środowiska. Przypominają one, że nasze dzisiejsze wysiłki kładą fundamenty pod sprawiedliwy i prosperujący świat dla przyszłych pokoleń. Nadzieja zakorzeniona w tych działaniach prawnych jest nadzieją na transformację – wiarą w to, że poprzez odpowiedzialność możemy przekształcić świat w miejsce, w którym zarówno ludzkość, jak i planeta mogą rozwijać się harmonijnie” – czytamy w publikacji WCC.

Czytaj więcej

Papież Franciszek: świat, w którym żyjemy, rozpada się

„Same działania prawne nie wystarczą do rozwiązania kryzysu klimatycznego. Choć strategie prawne są istotne, muszą im towarzyszyć szersze zmiany społeczne, w tym przekształcenia modeli ekonomicznych, wzorców konsumpcji oraz polityki. Społeczności wierzących mają wyjątkową rolę do odegrania w tym ruchu na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Dzięki swoim naukom etycznym i zaangażowaniu społecznemu, instytucje religijne mogą inspirować do działania, podnosić świadomość oraz dawać nadzieję, jednocząc się w solidarności z najbardziej narażonymi na skutki zmian klimatu” – dodano.

Jak zaznacza WCC, organizacja uznaje znaczenie ochrony zdrowia psychicznego, emocjonalnego i duchowego młodych ludzi zaangażowanych w działalność na rzecz klimatu. „Ich uczestnictwo w procesach prawnych jest niezwykle ważne, ale musi być prowadzone z troską o ich dobrostan, zapewniając im wsparcie na każdym etapie działań„ – zauważono. ”Integracja ram prawnych, etycznych i duchowych w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym pozwala na bardziej kompleksowe podejście, uznając, że walka o sprawiedliwość klimatyczną to nie tylko kwestia prawa, ale również imperatyw moralny i teologiczny. Jeśli odniesiemy sukces, wspólnie stworzymy przyszłość, w której ziemia i wszystkie jej istoty będą mogły rozwijać się w pokoju i dobrobycie” – dodano. „Mamy nadzieję, że ta publikacja zainspiruje do podjęcia działań niezbędnych do zapewnienia lepszej przyszłości dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń” – zaznaczono. 

Światowa Rada Kościołów z siedzibą w Genewie powstała w 1948 roku w Amsterdamie a członkami-założycielami było wówczas 147 Kościołów. Obecnie skupia ponad 300 Kościołów ewangelickich, prawosławnych, anglikańskich, wschodniochrześcijańskich i starokatolickich z ponad 120 krajów. 

Światowa Rada Kościołów (WCC) – ekumeniczna organizacja chrześcijańska, założona w 1948 roku w Amsterdamie – opublikowała apel, w którym wzywa wiernych do podjęcia skutecznych działań w sprawie zmian klimatu. Zaprezentowała ona też swego rodzaju podręcznik, w którym wyjaśnia wiernym, jak można działać w tej sprawie, między innymi na drodze prawnej. 

Światowa Rada Kościołów wzywa do walki ze zmianami klimatu

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat i ludzie
Czy Chiny uratują świat przed katastrofą klimatyczną? Kluczowy dylemat Pekinu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Klimat i ludzie
660 milionów dolarów kary dla Greenpeace w USA. Jest wyrok. Miliarder triumfuje
Klimat i ludzie
Donald Trump otwiera nowy front rywalizacji z Chinami. „Piękny, czysty węgiel”
Klimat i ludzie
Donald Trump w sprawie zmian klimatycznych mówi innym głosem niż Amerykanie
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Klimat i ludzie
Rolnik z Peru pozywa niemieckiego giganta. Kto zapłaci za skutki zmian klimatu?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście