Na świecie jest nas już 8 miliardów. Jak poradzi sobie z tym planeta?

Światowy licznik populacji wskazuje, że na Ziemi jest już ponad osiem miliardów ludzi. Z punktu widzenia ocieplającego się klimatu, dane te są dość przytłaczające, bo większa populacja oznacza większą konsumpcję. A ta z kolei – jeszcze większe szkody dla środowiska.

Publikacja: 15.11.2022 14:39

Na świecie jest nas już 8 miliardów. Jak poradzi sobie z tym planeta?

Foto: AdobeStock

Około 8 tys. lat p.n.e., gdy zaczęło rozwijać się rolnictwo, ludność Ziemi liczyła około 5 milionów. Do 1. roku naszej ery liczba ta wzrosła czterdziestokrotnie – do 200 milionów, licząc tempo wzrostu poniżej 0,05 proc. rocznie. To jednak wyłącznie szacunki, gdyż precyzyjne wyliczenie danych z wczesnych okresów historycznych jest niemal niemożliwe. Gigantyczny skok w liczbie ludzkości nastąpił wraz z rewolucją przemysłową – pierwszy miliard ludzi odnotowano w roku 1800, a liczba ta podwoiła się już znacznie szybciej – do 1930 roku. Przyrost o kolejny, trzeci już miliard, zajął ludzkości już tylko 30 lat, o czwarty – zaledwie 15, a piąty odnotowano po kolejnych 13 latach, w 1987 roku. Jedynie w XX wieku populacja na świecie wzrosła z 1,65 miliarda do 6 miliardów, zaś w 1970 roku na świecie było o połowę mniej ludzi niż obecnie. Według szacunków ONZ, ósmy miliard ludzkość osiągnie 15 listopada 2022. 

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Klimat i ludzie
Badanie: Która płeć bardziej szkodzi klimatowi? Kluczowy okazał się styl życia
Klimat i ludzie
Czy papież Leon XIV będzie walczył o klimat? „Lider, którego potrzebujemy”
Klimat i ludzie
Turystyczny raj nałoży nowy podatek na turystów. Chodzi o ratowanie klimatu
Klimat i ludzie
Sto dni Donalda Trumpa w Białym Domu. Paliwa kopalne na pierwszym planie
Klimat i ludzie
Pomalują tory kolejowe na biało. To ma zapobiec awariom w czasie letnich upałów