„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane

Bez dynamicznego rozwoju czystej energii w ciągu ostatnich pięciu lat globalne emisje dwutlenku węgla byłyby znacznie wyższe – wynika z nowej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA),

Publikacja: 07.03.2024 15:30

W 2023 roku globalne emisje dwutlenku węgla wzrosły o 1,1 proc. Zdaniem ekspertów IEA tak niewielki

W 2023 roku globalne emisje dwutlenku węgla wzrosły o 1,1 proc. Zdaniem ekspertów IEA tak niewielki wzrost to zasługa rozwoju „czystej energii”.

Foto: Marek Piwnicki Unsplash

Według najnowszej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), stały rozwój energii słonecznej, wiatrowej oraz jądrowej sprawił, że globalne emisje CO2 z energetyki wzrosły w 2023 roku mniej niż rok wcześniej. W 2023 roku globalne emisje dwutlenku węgla wzrosły o 1,1 proc., czyli o 410 mln ton, osiągając rekordowy poziom 37,4 mld ton. Rok wcześniej wzrost wyniósł aż 490 mln ton.

IEA: emisje CO2 hamują dzięki atomowi i „czystej energii” 

Analitycy IEA szacują, że bez dynamicznego rozwoju czystej energii, wzrost emisji CO2 w ciągu ostatnich pięciu lat byłby trzykrotnie większy. Warto jednak podkreślić, że konsekwencje pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, takie jak dotkliwe susze m.in. w Chinach, Indiach oraz Stanach Zjednoczonych, doprowadziły do problemów z wykorzystaniem energii wodnej, co skłoniło kraje do zastąpienia jej paliwami kopalnymi.

Jedynie w Chinach emisje z paliw kopalnych wzrosły w 2023 roku o ponad 5 proc., gdyż nawet wyjątkowo szybki rozwój innych czystych źródeł energii nie był w stanie zaspokoić rosnącego popytu. W efekcie przyczyniło się to do ok. 40 proc. całkowitego wzrostu emisji dwutlenku węgla w zeszłym roku. Zdaniem autorów analizy, w przeciwnym wypadku wzrost światowych emisji związanych z energią byłby jeszcze mniejszy. Oceniają też, że niebawem można oczekiwać osiągnięcia szczytu emisji CO2.

Czytaj więcej

„Lodowiec zagłady” topnieje w błyskawicznym tempie. Naukowcy poznali przyczynę

Według dyrektora wykonawczego IEA, Fatiha Birola, wzrost udziału czystej energii w światowym miksie energetycznym pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. W latach 2019-2023 rozwijała się dwukrotnie szybciej niż wyniósł wzrost wykorzystania paliw kopalnych, co budzi nadzieję na całkowite odejście od nich jeszcze w tej dekadzie. Jak wynika z danych IEA, wdrożenie energii wiatrowej i fotowoltaicznej w systemach elektroenergetycznych na całym świecie od 2019 roku wystarczyło, aby uniknąć rocznego zużycia węgla odpowiadającego łącznemu zużyciu węgla w sektorach elektroenergetycznych Indii i Indonezji, a także zmniejszyć roczne zapotrzebowanie na gaz ziemny o ilość równą eksport gazu ziemnego z Rosji do Unii Europejskiej przed atakiem na Ukrainę.

Szef IEA zauważył również, że choć szereg czynników, takich jak pandemia, kryzys energetyczny i niestabilność geopolityczna, mogły zachwiać rozwojem czystej energii, stało się inaczej, a rosnące zapotrzebowanie na energię w coraz większym stopniu jest zaspokajane energią słoneczną, wiatrową czy jądrową.

Rozwój czystej energii odpowiada za połowę spadku unijnych emisji z energii, który w ubiegłym roku wyniósł 9 proc., a zużycie energii wiatrowej po raz pierwszy w historii przekroczyło ilość energii z gazu ziemnego i węgla.

Również rosnąca popularność pojazdów elektrycznych, które stanowiły 20 proc. sprzedaży nowych samochodów w ubiegłym roku, przyczyniła się do powstrzymania wzrostu popytu na ropę powyżej poziomu sprzed pandemii.

Szef IEA ostrzega jednak, że konieczne jest zwiększenie wysiłków, aby umożliwić gospodarkom wschodzącym i rozwijającym się zwiększenie inwestycji w czystą energię. Obecnie wzrost czystej energii jest udziałem gospodarek rozwiniętych oraz Chin, które łącznie odpowiadają za 90 proc. nowych energii fotowoltaicznych i wiatrowych na świecie oraz 95 proc. sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Według najnowszej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), stały rozwój energii słonecznej, wiatrowej oraz jądrowej sprawił, że globalne emisje CO2 z energetyki wzrosły w 2023 roku mniej niż rok wcześniej. W 2023 roku globalne emisje dwutlenku węgla wzrosły o 1,1 proc., czyli o 410 mln ton, osiągając rekordowy poziom 37,4 mld ton. Rok wcześniej wzrost wyniósł aż 490 mln ton.

IEA: emisje CO2 hamują dzięki atomowi i „czystej energii” 

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Emisje
Największy wyciek metanu w historii. Naukowcy dostrzegli go dzięki satelitom
Emisje
Google bardziej szkodzi środowisku. To efekt nowej strategii giganta z USA
Emisje
AI kłopotem dla Microsoftu. Niespełnione obietnice o redukcji emisji CO2
Emisje
„Mamut” już działa. Ruszyło największy na świecie urządzenie wyłapujące CO2
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emisje
Emisje CO2 rosną najszybciej od 50 tysięcy lat. „Rusza reakcja łańcuchowa”