Teoretycznie dobra wiadomość o unijnej emisji gazów cieplarnianych

Jak wynika z danych Eurostatu, w ostatnim kwartale 2022 roku emisje gazów cieplarnianych Unii Europejskiej spadły o 4 proc., podczas gdy PKB wzrósł o 1,5 proc.

Publikacja: 22.05.2023 12:46

Teoretycznie dobra wiadomość o unijnej emisji gazów cieplarnianych

Foto: Adobe Stock

W ostatnim kwartale ubiegłego roku emisje gazów cieplarnianych unijnej gospodarki wyniosły łącznie 938 mln ton ekwiwalentu CO2, czyli o 4 proc. mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Z kolei w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku, redukcja wynosi aż 6 proc.

W porównaniu z czwartym kwartałem 2021 roku, emisje spadły w 23 krajach Unii Europejskiej, a największą różnicę odnotowano w Słowenii (15,9 proc.), Holandii (9,9 proc.) oraz Słowacji (6,9 proc.). Spośród krajów, którym udało się zredukować emisje gazów cieplarnianych, jedynie pięć odnotowało spadek PKB. Emisje wzrosły natomiast w Irlandii (12,3 proc.), Łotwie (6,8 proc.), Malcie (6,4 proc.) oraz Danii (1,9 proc.), gdzie odnotowano również wzrost PKB.

Czytaj więcej

Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania

Według danych Eurostatu, emisje spadły w 6 z 9 sektorów gospodarki, z czego największą różnicę odnotowano w sektorze energetycznym, obejmującym wytwarzanie i dostarczanie energii elektrycznej do domów. Emisje gazów cieplarnianych spadły w nim o niemal 10 proc., co wynika m.in. z wyjątkowo łagodnej zimy.

Wzrost emisji odnotowano w trzech sektorach: transporcie i magazynowaniu (7 proc.), usługach innych niż transport i magazynowanie (1,6 proc.) oraz górnictwie i wydobywaniu (1 proc.). Największe emisje pochodziły z przetwórstwa (21 proc.), gospodarstw domowych (21 proc.), energii elektrycznej i dostaw gazu (20 proc.), rolnictwa (13 proc.) oraz transportu i magazynowania (11 proc.).

Zgodnie z ubiegłorocznym raportem Europejskiej Agencji Środowiska, unijne emisje gazów cieplarnianych spadły w latach 1990-2020 o 34 proc. Unia Europejska wciąż pozostaje jednak szóstym największym emitentem na świecie, generując ok. 6 proc. globalnych emisji.

Jednak mimo, że Unia Europejska pozostaje jednym z niewielu regionów na świecie, w którym emisje gazów cieplarnianych spadły w ciągu ostatnich lat, to osiągnięcie zadeklarowanego celu redukcji emisji o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku do końca dekady, wymaga jednak zdecydowanie bardziej ambitnych działań. Według inicjatywy Climate Action Tracker, obecną unijną politykę klimatyczną oraz działania w tym zakresie można uznać zaledwie za „niemal wystarczające”.

Emisje
Polska i Niemcy najbardziej trują elektrowniami węglowymi
Emisje
Emisje metanu regulowane jedynie w niewielkim stopniu
Emisje
Emisje metanu na cenzurowanym
Emisje
UE zawarła porozumienie ws. ekologicznych paliw. Lotnictwo będzie czystsze
Emisje
Wizzair i Ryanair emitują jeszcze więcej CO2 niż przed pandemią
Emisje
W. Brytania: Odrzutowce startowały co sześć minut. "Bogaci latają kosztem Ziemi"