Giganci naftowi i gazowi lekceważą emisje metanu

Zdaniem szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatiha Birola, „nie ma usprawiedliwienia” dla ogromnych emisji metanu, wygenerowanych przez gigantów naftowych i gazowych w ubiegłym roku.

Publikacja: 22.02.2023 13:17

Giganci naftowi i gazowi lekceważą emisje metanu

Foto: Bloomberg

Najnowsza analiza Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wykazała, że w 2022 roku przemysł gazowy i naftowy wygenerował 135 milionów ton metanu, co stanowi wynik bliski rekordowym emisjom z 2019 roku. Z tego ok. 40 mln ton emisji metanu odpowiadają projekty związane z wydobyciem paliw kopalnych, a pozostałą część stanowi niepełne spalanie biomasy oraz wycieki z końcowych urządzeń naftowych i gazowych.

Branża kopalna generuje 40 proc. światowych emisji metanu spowodowanych działalnością człowieka. Większy udział w globalnych emisjach metanu ma jedynie rolnictwo.

Czytaj więcej

Naftowi giganci po cichu planują dalszą ekspansję

Jak podkreślił Fatih Birol, szef IEA, wyniki corocznego raportu Global Methane Tracker wskazują, że branża paliw kopalnych nie kontroluje ilości metanu, trafiających do atmosfery w wyniku jej działalności. Zaznaczył też, że redukcja metanu jest jedną z najtańszych opcji ograniczenia globalnego ocieplenia w krótkim czasie, a branża paliwowa odnotowała w ubiegłym roku rekordowe zyski z uwagi na drastyczny wzrost cen energii.

„Szacujemy, że ok. 75 proc. emisji metanu z operacji związanych z paliwami kopalnymi można by zmniejszyć przy użyciu istniejącej technologii” – czytamy w raporcie. Jak wynika z analizy, o tyle należy do 2030 roku obniżyć emisje metanu w branży paliw kopalnych, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna oceniła, że do redukcji takich ilości gazu wystarczyłaby inwestycja w wysokości mniej niż 3 proc. ubiegłorocznego dochodu branży paliwowej.

Czytaj więcej

Naftowi giganci zrujnują plany ograniczenia globalnego ocieplenia

Choć według raportu emisje metanu nieco spadły, tempo ich redukcji nie jest wystarczająco szybkie, biorąc pod uwagę wpływ tego gazu na ocieplający się klimat. Metan odpowiada za niemal 30 proc. wzrostu globalnych temperatur od czasu rewolucji przemysłowej i jest ponad 80 razy silniejszy niż dwutlenek węgla.

Konieczność jego redukcji doprowadziła do podpisania w 2021 roku deklaracji Global Methane Pledge przez ponad 150 krajów. Sygnatariusze zobowiązali się do obniżenia do 2030 roku emisji metanu pochodzących z działalności człowieka o co najmniej 30 proc. w stosunku do poziomów z 2020 roku.

Emisje
Polska i Niemcy najbardziej trują elektrowniami węglowymi
Emisje
Emisje metanu regulowane jedynie w niewielkim stopniu
Emisje
Teoretycznie dobra wiadomość o unijnej emisji gazów cieplarnianych
Emisje
Emisje metanu na cenzurowanym
Emisje
UE zawarła porozumienie ws. ekologicznych paliw. Lotnictwo będzie czystsze
Emisje
Wizzair i Ryanair emitują jeszcze więcej CO2 niż przed pandemią