Konsekwencje zmian klimatycznych coraz mocniej dotykają świat natury. Nie pozostają one bez wpływu na ekosystemy, ale i na pojedyncze organizmy. Eksperci zauważają, że doskonałym tego przykładem są ptaki. Zwierzęta te przez rosnące temperatury i nowe warunki coraz częściej zmieniają swoje zachowania oraz kierunek migracji.
Badacze zwracają w tym kontekście uwagę na tzw. przesunięcie fenologiczne – zmianę kalendarza różnych zdarzeń biologicznych, w tym właśnie migracji ptaków. Zjawisko to może powodować szereg konsekwencji, które mają negatywny wpływ na zwierzęta.
Czytaj więcej
Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences” wynika, że w związku z wciąż rosnącymi temperaturami, które spowodowane są globalnym ociepleniem, ptakom dużo trudniej jest się rozmnażać. Zwierzęta nie potrafią bowiem rozpoznać, kiedy przychodzi wiosna.
Ptaki w Polsce narażone na zmiany klimatu
Choć widok dzikich gęsi na niebie w styczniu dotychczas był dość zaskakujący, to w ostatnim czasie niektórzy w Polsce mieli okazję zaobserwować to zjawisko. Badacze bezpośrednio łączą to niespotykane zachowanie ptaków z ociepleniem klimatu. Jak mówił w rozmowie z Polsat News Łukasz Wardecki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, „obecnie w naszym kraju może przebywać nawet 300 tysięcy gęsi”. Zwierzęta te przylecieć miały do Polski z Dalekiej Północy. Zmiana klimatu i jej skutki doprowadziły bowiem do tego, że zimowiska ptaków przesunęły się na wschód Europy.
Zależnie od gatunku, wzrost temperatur może wpływać na ptaki w różny sposób. Część z nich stara się dostosować do sytuacji znajdując lepsze siedliska. Inne z nich mogą jednak mieć przez to problem ze znalezieniem pokarmu oraz miejsca do przezimowania. Ptaki, które naturalnie zamieszkują tereny, gdzie panuje niższa temperatura, mogą zostać wyparte z dotychczasowych siedlisk.