Ptaków jest coraz mniej. Przez zmiany klimatu nie mogą odchować młodych

Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences” wynika, że w związku z wciąż rosnącymi temperaturami, które spowodowane są globalnym ociepleniem, ptakom dużo trudniej jest się rozmnażać. Zwierzęta nie potrafią bowiem rozpoznać, kiedy przychodzi wiosna.

Publikacja: 14.07.2023 15:56

Ptaków jest coraz mniej. Przez zmiany klimatu nie mogą odchować młodych

Foto: AdobeStock

Badacze z amerykańskiego UCLA i Michigan State University przeprowadzili badanie, z którego wynika, że ptaki mają dużo mniej młodych, gdy wyższe, wiosenne temperatury nadchodzą zbyt wcześnie. To alarmujące, biorąc pod uwagę wciąż postępujące zmiany klimatu, których wynikiem są coraz wyższe temperatury. Kiedy wiosna nadchodzi zbyt wcześnie, zwierzęta za szybko luz za późno zaczynają się rozmnażać, a to sprawia, że nie są w stanie odchować swojego potomstwa.

Czytaj więcej

Alarmujący spadek populacji ptaków w Europie

Globalne ocieplenie zagraża ptakom. Mają coraz mniej młodych

Zdaniem ekspertów, jeśli kryzys klimatyczny wciąż będzie się pogarszać, może mieć to tragiczne konsekwencje dla wielu populacji ptaków.

Współautor badania, dr Casey Youngflesh, podkreśla, iż wszystko wskazuje na to, że produktywność lęgowa przeciętnego gatunku ptaka śpiewającego może wówczas spaść o około 12 procent. Jak dodaje, naukowcy od lat starają się ustalić, jak różne typy ptactwa reagują na zmiany klimatyczne, by uratować te zwierzęta. 

Badacze przez niemal trzy dekady uważali, że zwierzęta mogą nie nadążać i coraz trudniej będzie im dostosować się do coraz wcześniej przychodzącej wiosny. Dla ekspertów wciąż tajemnicą jest jednak, czy postępujące ocieplenie będzie stanowić problem dla większości gatunków czy jedynie części z nich.

Czytaj więcej

Badania pokazują, że zwierzęta zaczęły kurczyć się od upałów

Czas niezwykle istotny dla ptaków

Dla ptaków niezwykle istotny jest moment, w którym wychowują młode – jeżeli rozmnażają się one za wcześnie lub zbyt późno, pogoda może zaszkodzić zarówno jajom, jak i już wyklutym pisklętom. Jest to także istotne ze względu na zdobywanie źródeł pożywienia, bez których dorosłe osobniki nie są w stanie utrzymać młodych przy życiu.

Przeprowadzając badanie, naukowcy wykorzystali dane z programu monitorowania ptaków. Dzięki temu mogli obliczyć czas lęgowy oraz liczbę odchowanych młodych. Badanych było aż 41 gatunków ptaków wędrownych, osiadłych w 179 miejscach w Ameryce Północnej. Dane dotyczyły lat 2001-2018.

Chcąc ustalić, kiedy wokół każdego z badanych miejsc pojawiła się na wiosnę pierwsza roślinność, wykorzystano obrazowanie satelitarne. Z badania wynika, że każdy gatunek miał dla siebie optymalny czas rozmnażania. Liczba odchowanych młodych spadała kiedy wiosna nadchodziła zbyt wcześnie lub późno.

Mimo że zmiany klimatu miały zły wpływ na większość gatunków, to były takie, które wykazywały się lepszą produktywność lęgową, gdy wiosna zaczynała się wcześniej. W większości były to jednak gatunki ptaków niemigrujących, a te mogą szybciej reagować na pojawienie się wiosennych roślin.

Eksperci zaznaczają, że od lat 70. XX wieku w Ameryce Północnej zniknęła niemal jedna trzecia populacji ptaków. Podkreślają, że najbardziej istotne jest, aby skupić się na konkretnych strategiach zwiększania populacji tych zwierząt, zanim będzie za późno.

Zwierzęta
Szerszenie azjatyckie coraz większym zagrożeniem w Europie. Naukowcy alarmują
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Zwierzęta
Niespodziewana katastrofa. W jaki sposób 24 króliki podbiły cały kontynent?
Zwierzęta
Odkrycie w Puszczy Białowieskiej. Tego ptaka nie widziano w Polsce ponad 60 lat
Zwierzęta
Norwegia szuka 27 tys. łososi, które uciekły z farmy. Na razie złapano 29 ryb
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Zwierzęta
Krytyczny raport o organizacji WWF. Chodzi o polowania na niedźwiedzie polarne
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście