Badacze z amerykańskiego UCLA i Michigan State University przeprowadzili badanie, z którego wynika, że ptaki mają dużo mniej młodych, gdy wyższe, wiosenne temperatury nadchodzą zbyt wcześnie. To alarmujące, biorąc pod uwagę wciąż postępujące zmiany klimatu, których wynikiem są coraz wyższe temperatury. Kiedy wiosna nadchodzi zbyt wcześnie, zwierzęta za szybko luz za późno zaczynają się rozmnażać, a to sprawia, że nie są w stanie odchować swojego potomstwa.
Czytaj więcej
Stan ptactwa w Europie jest alarmujący. Zniknęła już jedna czwarta populacji. Badanie grupy nauko...
Globalne ocieplenie zagraża ptakom. Mają coraz mniej młodych
Zdaniem ekspertów, jeśli kryzys klimatyczny wciąż będzie się pogarszać, może mieć to tragiczne konsekwencje dla wielu populacji ptaków.
Współautor badania, dr Casey Youngflesh, podkreśla, iż wszystko wskazuje na to, że produktywność lęgowa przeciętnego gatunku ptaka śpiewającego może wówczas spaść o około 12 procent. Jak dodaje, naukowcy od lat starają się ustalić, jak różne typy ptactwa reagują na zmiany klimatyczne, by uratować te zwierzęta.
Badacze przez niemal trzy dekady uważali, że zwierzęta mogą nie nadążać i coraz trudniej będzie im dostosować się do coraz wcześniej przychodzącej wiosny. Dla ekspertów wciąż tajemnicą jest jednak, czy postępujące ocieplenie będzie stanowić problem dla większości gatunków czy jedynie części z nich.