Reklama
Rozwiń

W 50 lat straciliśmy niemal 70 proc. populacji dzikich zwierząt

Autorzy raportu Living Planet Report, który przygotowała fundacja WWF, ostrzegają, że pozostało nam jedynie 31 proc. ”żyjącej planety”. Od 1970 roku straciliśmy prawie 70 proc. populacji dzikich zwierząt. Ogromna skala spadku bioróżnorodności może mieć negatywny wpływ na dobrobyt ludzi – podkreślają eksperci.

Publikacja: 19.10.2022 16:34

W 50 lat straciliśmy niemal 70 proc. populacji dzikich zwierząt

Foto: AdobeStock

Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym gatunków dzikich zwierząt, które zostały zebrane na przełomie 1970 i 2018 roku. Wnioski z badania są dramatyczne, bo jak podkreślą eksperci, obserwujemy pogorszenie się stanu dzikiej przyrody najgorsze od milionów lat. 

Działalność człowieka w ostatnich 50 latach przyczyniła się do wynoszącego 69 proc. spadku populacji dzikich zwierząt na całym świecie – to główny wniosek z raportu opublikowanego przez WWF i Towarzystwo Zoologiczne w Londynie (ZSL). Powodem tragicznej sytuacji jest konsumpcjonizm. „Populacje dzikich zwierząt na Ziemi spadły średnio o 69 proc. w ciągu niespełna 50 lat, ponieważ ludzie wciąż wycinają lasy, konsumują poza granicami planety i zanieczyszczają na skalę przemysłową” - zaznaczają naukowcy. Dla porównania, dwa lata temu liczba ta wynosiła 68 proc., a cztery lata temu – 60 proc. - To poważny spadek (...) pokazujący, że natura się rozprzęga, a świat przyrody pustoszeje - powiedział Andrew Terry, dyrektor ds. ochrony i polityki środowiskowej w Londyńskim Towarzystwie Zoologicznym (ZSL).

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Zwierzęta
Odstrzał niedźwiedzi na Podkarpaciu. Ekspert: Ta decyzja to zamach na przyrodę
Zwierzęta
Fala krytyki w sprawie odstrzału niedźwiedzi. „Obiecywali ochronę przyrody!”
Zwierzęta
Zmiany klimatu wpłyną na spadek produkcji mleka. „Nie da się temu zapobiec”
Zwierzęta
Nowy rodzaj kleszczy powoduje alergię na mięso. Eksperci: to efekt zmian klimatu
Zwierzęta
„Czarna pszczoła” znów w w Polsce. Naukowcy uważali ją za wymarłą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama