Upały i zanieczyszczenie powietrza to wyjątkowo zabójcza kombinacja

Jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, połączenie ekstremalnych upałów oraz wysokiego zanieczyszczenia powietrza to wyjątkowo zabójcza kombinacja.

Publikacja: 18.07.2022 11:29

Upały i zanieczyszczenie powietrza to wyjątkowo zabójcza kombinacja

Foto: Adobe Stock

Naukowcy poddali analizie ponad 1,5 mln zgonów w Kalifornii w latach 2014-2019, aby ustalić istnienie związku pomiędzy występowaniem wysokich temperatur oraz niskiej jakości powietrza a liczbą zgonów.

Odkryto, że ryzyko śmierci wzrosło o ok. 6 proc. w dni z ekstremalnie wysokimi temperaturami i o około 5 proc. w dni z wysokim stężeniem drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5). Natomiast w dniach, w których występował kontakt z zarówno ekstremalną temperaturą maksymalną, jak i PM2,5, ryzyko wzrosło o 21 proc. Z kolei w dniach ekstremalnych współekspozycji, zwiększone ryzyko śmiertelności sercowo-naczyniowej i oddechowej sięgało odpowiednio 29,9 i 38 proc.

Czytaj więcej

Do 2070 roku grozi nam kontakt z tysiącami nowych wirusów

Najbardziej narażone na śmierć w wyniku wystąpienia upałów i zanieczyszczonego powietrza były osoby w wieku powyżej 75 lat. Zdaniem naukowców wynika to częściowo ze zwiększonego ryzyka wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych i oddechowych, w tym ogólnoustrojowego zapalenia i stresu oksydacyjnego.

Wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine stanowią niezbyt optymistyczną prognozę w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i związanych z nim coraz częstszych fal upałów.

„Jest to ważna wspólna ekspozycja, która prawdopodobnie będzie się zwiększać wraz ze zmieniającym się klimatem, i ważne jest, aby wdrożyć różne interwencje i polityki dotyczące zdrowia publicznego, aby pomóc chronić ludzi i ratować życie” – powiedziała Erika Garcia, główna autorka badania i adiunkt nauk o ludności i naukach o zdrowiu na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Zasugerowała, że dobrym rozwiązaniem byłoby np. wdrożenie systemu ostrzegania mieszkańców w sytuacji, gdy wystąpią jednocześnie upały i spadek jakości powietrza.

Jak podkreśla współautor badania, dr Mostafijur Rahman, choć badanie wykonano na podstawie danych Kalifornii, problem jest znacznie szerszy.

„Zrozumienie zagrożeń związanych z tymi narażeniami jest naprawdę ważne, ponieważ wiemy, że będą one wzrastać wraz ze zmianą klimatu w wielu częściach Stanów Zjednoczonych oraz na świecie” – powiedział Rahman.

Czytaj więcej

Co jemy? Mikroplastik w trzech czwartych przebadanych próbek mięsa i nabiału
Zdrowie
Od czego zależy jakość snu? Nowe ustalenia naukowców. Badanie objęło 18 krajów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zdrowie
Mikroplastikiem odżywiają się nawet nienarodzone dzieci. „Nie zatrzymamy tego”
Zdrowie
Nadchodzi fala zachorowań na raka. Jakość powietrza jednym z winowajców
Zdrowie
„Wirusy zombie” obudzą się na Syberii? Naukowcy: to droga do nowej pandemii
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zdrowie
Badanie: czy dieta wegańska może zmniejszać ryzyko zakażenia koronawirusem?