Fatalne dane na temat upałów. Europa przegrywa ze zmianami klimatycznymi

Nowe badanie wykazało skalę ofiar niebezpiecznych fal upałów, które nawiedziły Europę w ubiegłym roku. Najmocniej ucierpiały kraje Europy Południowej.

Publikacja: 16.08.2024 11:49

Tegoroczny lipiec był w Grecji rekordowo ciepły.

Tegoroczny lipiec był w Grecji rekordowo ciepły.

Foto: Louisa Gouliamaki Reuters

Jak potwierdzono w raporcie stworzonym przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i unijną Usługę Zmian Klimatu Copernicus (C3S), Europa ociepla się dwukrotnie szybciej niż reszta świata.

Nowe badanie opublikowane przez Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) potwierdziło skalę zagrożeń, jakie wyjątkowo wysokie temperatury niosą dla mieszkańców Europy.

Upały w Europie. Nowe dane na temat liczby zgonów

Według badania, fale upałów doprowadziły w ubiegłym roku do 47 000 zgonów w Europie. Najwięcej osób zmarło z powodu upałów we Włoszech (12 743), Hiszpanii (8352), Niemczech (6376), Grecji (4339), Francji (2734) oraz Rumunii (2585).

Czytaj więcej

Największa góra lodowa utknęła w morskim wirze. Od miesięcy kręci się w miejscu

Z kolei najwyższe wskaźniki zgonów odnotowano w Grecji (393 zgony na milion mieszkańców), Bułgarii (229 zgonów na milion mieszkańców) oraz we Włoszech (209 zgonów na milion mieszkańców).

 Autorzy badania ostrzegają, że podane liczby mogą być zaniżone, z uwagi na fakt, że korzystano z danych Eurostatu, podających dane tygodniowe, a nie codzienne. 

Wskaźnik śmiertelności związanej z upałem był o 55 proc. wyższy wśród kobiet niż u mężczyzn, znacznie bardziej narażone były też osoby powyżej 80. roku życia.

I choć liczba zgonów z powodu upałów w ubiegłym roku jest niższa niż w roku 2022, naukowcy podkreślają, że bez wdrożenia środków adaptacyjnych, takich jak systemy wczesnego ostrzegania, liczba ofiar mogłaby być nawet o 80 proc. wyższa, a w przypadku osób powyżej 80. roku życia mogłaby się podwoić. 

Jednym z pierwszych krajów, które przyjęły system ostrzegania związany z upałem, były Włochy, które wdrożyły je po wyjątkowo upalnym lecie w 2003 roku, które przyniosło ponad 70 000 ofiar w Europie.

Autorzy badania sugerują, że kolejne zmiany, takie jak poprawa planowania urbanistycznego, zwiększanie terenów zielonych, większe inwestowanie w energię odnawialną i transport publiczny oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych, mogłyby jeszcze bardziej ograniczyć liczbę zgonów z powodu ekstremalnych temperatur na kontynencie. 

Zdrowie
Upały będą zabijać coraz więcej osób
Zdrowie
Niebezpieczne bakterie w owocach morza. Wody Bałtyku szczególnie zagrożone
Zdrowie
Kryzys klimatyczny pogłębia problemy neurologiczne. Więcej migren i demencji
Zdrowie
Jaka dieta jest najzdrowsza dla serca? Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Zdrowie
Utrata bioróżnorodności powoduje rozwój chorób zakaźnych. Nadchodzi epidemia?