Najprostszy, zapewne najbardziej banalny przykład: wymiana żarówek na energooszczędne LED. O takim prostym zabiegu myślą nie tylko statystyczni Kowalscy, ale też całe firmy. W ich przypadku, rzecz jasna, liczą się też skutki odnotowywane w rachunkach.
Gdyby zajrzeć do ostatniej edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce", publikowanego cyklicznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, moglibyśmy ułożyć długą listę firm, w których w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy pomyślano o wymianie żarówek: Alstom Konstal, Wawel, sieć Żabka, Leroy Merlin Polska, Polpharma. W ciekawy sposób przemyślano sprawę w Lyreco Polska: tam obniżono szyny oświetleniowe o trzy metry, by móc zredukować liczbę żarówek.
Bywa też, że przedsiębiorstwa postanawiają w oszczędności zainwestować. Coca-Cola w jednej ze swoich fabryk stosuje innowacyjne urządzenie, które w przemyślny sposób wykorzystuje sprężone powietrze, oszczędzając energię i odzyskując ciepło. Carrefour wykorzystuje temperaturę wód podziemnych za pomocą systemu FCH HVAC, a Energa Grupa ORLEN wdraża inteligentną sieć elektroenergetyczną Smart Grid. Wiele firm decyduje się na systemy monitoringu zużycia energii, by identyfikować swoje słabe (czytaj: nadmiernie energożerne) punkty.
Maksymalny efekt
Jak się wydaje, olbrzymie oszczędności udałoby się uzyskać – zarówno w świecie rozwiniętym, jak i w krajach rozwijających się – gdybyśmy zidentyfikowali takie właśnie energożerne punkty i branże. Dobrym przykładem może być budownictwo, które odpowiada za 40 proc. emisji CO2 na świecie.
– Na przykładzie raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki" widać, że w zakresie budownictwa coraz mocniej stawia się na ekoefektywność, pozwalającą na zmniejszenie zużycia energii – mówiła w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Agnieszka Siarkiewicz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – Firmy wprowadzają między innymi inteligentne sieci elektroenergetyczne, dokonują zakupów energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych czy prowadzą przeglądy i rejestry poprawiające efektywność energetyczną – podsumowuje.