Aktualizacja: 16.02.2025 14:52 Publikacja: 13.08.2021 11:28
Budynek biurowy Chmielna 89 w Warszawie to przykład zastosowania technologii oszczędzających energię oraz wodę, a także rozlokowania w obiekcie miejsc z zielenią
Foto: Shutterstock
Przewrotnie można by powiedzieć, że twórcy nowego kompleksu Archiwum Narodowego w Krakowie poszli na rekord. Dwa obiekty wchodzące w skład archiwum – biurowy i magazynowy – to prawdziwy przewodnik po nowoczesnych, proekologicznych technologiach budowlanych.
Nie tylko odrestaurowano stare budynki Archiwum, ale i wyposażono całość w system geotermalny, wykorzystujący sondy geotermalne i fundamenty palowe (pale aktywne), pozyskujące energię cieplną z gruntu (117 z 538 betonowych pali, na których stoi kompleks, wyposażono w instalację odzyskującą ciepło). Pod parkingiem usytuowano 24 pompy ciepła. Dodatkowo ocieplenie budynku magazynowego zwiększono o blisko połowę, zapewniając wyższą izolację i odporność na zmiany pogody. Biurowiec otulony jest z kolei szklaną skorupą, która nie jest estetycznym ozdobnikiem: to system żaluzji szklanych umożliwiających cyrkulację powietrza i automatycznie reagujący na zmiany temperatury i siły wiatru na zewnątrz.
Mamy trzy priorytety: planetę, klimat i system żywnościowy. Obracają się one wokół opakowań o obiegu zamkniętym, które chronią różnorodność biologiczną i uzupełniają przyrodę – podkreśla José Matthijsse, prezeska i dyrektorka generalna SIG w Europie.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Jakie są scenariusze wprowadzania regulacji dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta? Jakie cele powinna spełniać ta ustawa? Jak pogodzić – nierzadko sprzeczne – cele biznesu i samorządów?
Zużyte kartony, które powszechnie trafiają do kosza, mogą zyskać drugie życie jako wypełniacze, przyczyniając się do oszczędności zasobów oraz ochrony planety. Dowiedz się, co zrobić ze zużytymi kartonami, by wykorzystać je w praktyczny i ekologiczny sposób.
Czy istnieje związek między nagrodą Zielone Orły „Rzeczpospolitej” a listopadowym zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA? Tak i to nawet znacznie większy niż mogłoby się wydawać.
Na naszych oczach zaczyna spełniać się jedna z wizji mistrzów science fiction: ludzie mają szansę samemu produkować energię na własne potrzeby. Ale nic za darmo.
Choć to energetyka czy transport przykuwają uwagę w dyskusjach o zmianach klimatycznych, to transformacja budownictwa może mieć największy wpływ na nasze życie.
Zielona transformacja wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych i wiąże się z ogromnym popytem na finansowanie zewnętrzne. Pomimo znaczącej podaży środków publicznych do realizacji celów polityki klimatycznej konieczne jest znaczne zaangażowanie sektora finansowego i prywatnego.
Wraz z cyfryzacją gospodarki i życia szybko przybywa nam elektrośmieci. W ślad za tym nie idzie jednak świadomość, co należy z nimi robić.
Jakie są scenariusze wprowadzania regulacji dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta? Jakie cele powinna spełniać ta ustawa? Jak pogodzić – nierzadko sprzeczne – cele biznesu i samorządów?
System ruszy jednak za rok, nie za miesiąc. Rynek nadal czeka na projekt rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas