19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:18 Publikacja: 14.04.2021 14:00
Foto: Fot: Polska 2050
W analizie “Polska na Zielonym Szlaku. Strategia dojścia do neutralności klimatycznej” przedstawiliśmy kilkadziesiąt konkretnych rozwiązań w energetyce, ciepłownictwie, budownictwie, transporcie, przemyśle i rolnictwie. Zaproponowaliśmy szczegółowe rekomendacje poprawienia już funkcjonujących programów jak Czyste Powietrze i Mój Prąd. Przedstawiliśmy też pomysł Zielonego Funduszu oraz zielonych instytucji, które pozwolą uczynić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej inkluzywnym, efektywnym i bezpiecznym dla obywateli. Dlatego artykuł aktywistów MSK budzi nasze głębokie niezrozumienie. Nazywanie naszego raportu “populizmem” i “PR -owym greenwashingiem” jest nie tylko nierzetelne, ale przede wszystkim kontrproduktywne. Jesteśmy wciąż przekonani, że patrzymy z MSK w tę samą stronę. Jeśli jednak zamiast wspólnie szukać najlepszych rozwiązań będziemy eskalować konflikty i budować linie podziału, nawet tam gdzie ich nie ma, to nasze wspólne cele nigdy nie staną się rzeczywistością.
Mamy trzy priorytety: planetę, klimat i system żywnościowy. Obracają się one wokół opakowań o obiegu zamkniętym, które chronią różnorodność biologiczną i uzupełniają przyrodę – podkreśla José Matthijsse, prezeska i dyrektorka generalna SIG w Europie.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Jakie są scenariusze wprowadzania regulacji dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta? Jakie cele powinna spełniać ta ustawa? Jak pogodzić – nierzadko sprzeczne – cele biznesu i samorządów?
Czy istnieje związek między nagrodą Zielone Orły „Rzeczpospolitej” a listopadowym zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA? Tak i to nawet znacznie większy niż mogłoby się wydawać.
Wraz z cyfryzacją gospodarki i życia szybko przybywa nam elektrośmieci. W ślad za tym nie idzie jednak świadomość, co należy z nimi robić.
Jakie są scenariusze wprowadzania regulacji dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta? Jakie cele powinna spełniać ta ustawa? Jak pogodzić – nierzadko sprzeczne – cele biznesu i samorządów?
System ruszy jednak za rok, nie za miesiąc. Rynek nadal czeka na projekt rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Impet, z jakim świat próbował przystępować do walki ze zmianami klimatycznymi, wyraźnie wygasł. Tyle że utarte koleiny, do których wracamy, nie przyniosą nam nic dobrego.
Rozwiązanie problemu kłopotliwych opakowań jest jednym z największych wyzwań globalnej – i polskiej – gospodarki.
Zrównoważone budownictwo w Polsce dopiero się rozpędza. Jego roli nie da się przecenić – przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska, wspiera dobrostan ludzi.
W obliczu rosnących cen paliw oraz dążenia do wyższej efektywności energetycznej budynków pompy ciepła są rozwiązaniem, które łączy korzyści ekologiczne z ekonomicznymi. Potwierdzają to m.in. ostatnie analizy kosztów zaopatrywania w ciepło domów jednorodzinnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas