Z danych Airly, IQAir czy krajowego systemu zarządzanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. O ile na północy – w tym Warmii i Mazurach czy na Pomorzu – nie jest jeszcze tak źle, to im dalej na południe kraju – tym gorzej.

Najgorsza jakość powietrza jest nocą, gdy zaczynają grzać kominki, piece oraz kotły, ale za danych wynika także, że sytuacja nie jest zbyt dobra również za dnia. We wtorek Kraków zajął trzecie miejsce w rankingu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. Zestawienie stworzyła IQAir, szwajcarska firma specjalizująca się w ochronie przed zanieczyszczeniami powietrza.

Czytaj więcej

„Czyste powietrze” po nowemu. Zasady programu na 2023 rok

Nie lepsze dane wskazuje także Airly, które buduje gęstą sieć sensorów na całym świecie, by zbudować szerszy obraz powietrza, którym oddychamy. W Krakowie normy dla pyłów PM2,5 przekraczały normy o 460 proc., a dla PM10 – o 182 proc.

Podobnie jest w przypadku Dolnego Śląska, Podkarpacia, czy województwa śląskiego i opolskiego. W regionach południowych indeksy pyłów PM10 i PM2,5 osiągnęły takie poziomy, że stan powietrza GIOŚ oceniał jako „zły” lub „bardzo zły”. 

Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują, że kiedy jakość powietrza oceniana jest jako „zła”, osoby chore oraz starsze, a także kobiety w ciąży i dzieci, powinny unikać przebywania na zewnątrz. Ocena „bardzo zły” oznacza natomiast, że wszyscy powinni ograniczyć wyjścia na wolne powietrze.