Według artykułu opublikowanego na łamach Advances in Nutrition, zmiany klimatyczne zagrażają wzrostowi zbóż, owoców, warzyw oraz orzechów na całym świecie. Zespół naukowców zajmujących się zdrowiem publicznym z John Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz Children's Investment Fund Foundation w Londynie doszedł do wniosku, że kombinacja wzrostu temperatury i emisji CO2 oraz podnoszącego się poziomu mórz i katastrof klimatycznych spowoduje, że plony znacząco zmaleją. Ponieważ ilość żywności bogatej w mikroelementy, takie jak cynk, witamina A i żelazo, będzie spadać, kraje o niskich i średnich dochodach będą narażone na zwiększone ryzyko niedożywienia społeczeństwa.
Czytaj więcej
Prace nad „najbardziej zrównoważoną żywnością na świecie” mają swoje korzenie jeszcze w latach 60., jednak dopiero teraz możliwości technologiczne i coraz większy udział energii ze źródeł odnawialnych w przemyśle otworzyły drogę do jej pozyskiwania.
Zarówno żelazo, jak i cynk znajdują się w roślinach strączkowych, orzechach i ziarnach, których plony – według szacunków autorów badania – będą się drastycznie zmniejszać. Mocno zagrożone z powodu rosnących temperatur i erozji wybrzeży są też uprawy ryżu, rośliny stanowiącej podstawę diety 3,5 miliardów ludzi na świecie. Szacuje się również, że zmiany klimatyczne doprowadzą do poważnej suszy ponad 60 proc. obszarów, na których uprawia się kolejną roślinę stanowiącą istotne źródło pożywienia, czyli pszenicę. Jak oceniają naukowcy, do 2050 roku z powodu nasilającej się suszy z terenów zachodniego Malawi, północnego Mozambiku a także Zambii, Zimbabwe oraz Tanzanii mogą zniknąć uprawy fasoli.
„Artykuł pokazuje bardzo wyraźnie, że produkcja [żywności] na pewno zostanie zmniejszona” – powiedział Martin Bloem, dyrektor Johns Hopkins Center for a Livable Future oraz autor recenzji.
Czytaj więcej
Co roku świat wyrzuca do śmieci 1,3 mld ton żywności. Coraz lepiej z tym marnotrawstwem radzi sobie biznes, za to konsumenci wydają się być niezrażeni ogromem kłopotów, jakie powoduje niewykorzystane jedzenie.