Brazylia może stać się potęgą w produkcji kakao – w kraju tym już niebawem powstać ma bowiem największa na świecie plantacja kakaowców. Projekt – którego wartość szacuje się na około 300 milionów dolarów – ma nie tylko przekształcić krajobraz rolniczy brazylijskiego stanu Bahia, ale także zrewolucjonizować globalny przemysł produkcji czekolady.
Gigantyczne plantacje kakao w Brazylii
W stanie Bahia w północno-wschodniej Brazylii, Moises Schmidt, miejscowy przedsiębiorca, realizuje projekt, mający na celu utworzenie największej na świecie plantacji kakao. Jego firma ma uprawiać drzewa kakaowca w zachodniej części regionu, która dotychczas nie była znana z produkcji kakao. Plantacja, która docelowo zająć ma dziesięć tysięcy hektarów, będzie w pełni nawadniana i nawożona, a na każdy jej hektar przypadać ma aż 1600 drzew. To pięciokrotnie więcej niż w przypadku innych tego typu upraw.
„Brazylia stanie się spichlerzem świata jeśli chodzi o kakao” – podkreśla Schmidt w rozmowie z agencją Reutera. Jak szacuje, w ciągu dekady kraj – biorąc pod uwagę różne plantacje – może osiągnąć nawet 500 tysięcy hektarów upraw, co oznaczać może produkcję na poziomie 1,6 miliona ton kakao rocznie. Dla porównania, obecna produkcja Brazylii to około 200 tysięcy ton. Największy światowy producent – Wybrzeże Kości Słoniowej – osiąga dziesięć razy większy wynik. Ghana – będąca drugim największym producentem kakao – osiąga zaś około 700 000 ton.
Czytaj więcej
Susza w Afryce Zachodniej wywarła negatywny skutek na uprawy kakao, którego cena osiągnęła rekord...
Jak zauważa agencja Reutera, globalny rynek kakao jest obecnie w kryzysie – spadki produkcji na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie – krajach odpowiadających łącznie za ponad 60 proc. światowej podaży – są efektem zmian klimatycznych, chorób roślin i starzejących się plantacji. Eksperci zaznaczają, że w ubiegłym roku ceny kakao w związku z kryzysem niemal się potroiły, osiągając rekordowe 12 931 dolarów za tonę. I choć obecnie nieco się ustabilizowały – utrzymują się bowiem na poziomie około 8 200 dolarów za tonę – to wciąż są znacznie wyższe od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w przeszłości.