Władze Hajnan, chińskiej prowincji ze stolicą w mieście Haikou, w skład której wchodzi około 200 wysp i wysepek, poinformowały, że dokładają wszelkich starań, aby stać się pierwszym regionem w kraju wolnym od samochodów spalinowych. „Do 2030 r. cała prowincja wprowadzi zakaz sprzedaży pojazdów z napędem” - czytamy w dokumencie opublikowanym przez władze, który cytuje agencja Associated Press.

Czytaj więcej

Samochody elektryczne zużywają 300 razy mniej surowców

Poza zakazem sprzedaży samochodów benzynowych, Hajnan planuje promować także sprzedaż pojazdów elektrycznych poprzez przyznawanie ulg podatkowych i rozbudowę regionalnej sieci ładowania. Prowincja dąży do tego, aby do 2030 r. prawie połowa aktywnych pojazdów była elektryczna. 

Decyzja podjęta została w ramach walki z nadmierną emisją dwutlenku węgla i wiążącymi się z nią zmianami klimatycznymi. Komunistyczna Partia Chin od dłuższego czasu zachęca obywateli, aby korzystali z pojazdów elektrycznych, które pomogą oczyścić chińskie miasta ze smogu, ale i dadzą krajowi przewagę na wciąż rozwijającym się rynku. W 2021 roku Chiny odpowiadały za ponad połowę światowej sprzedaży samochodów elektrycznych.

Według danych Climate Trade, Chiny wciąż są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych. Emisja CO2 w kraju jest niemal dwukrotnie wyższa niż w USA, które zajmują miejsce drugie w tym niechlubnym rankingu. Kraj w dużym stopniu uzależniony jest też od węgla, a dane z Carbon Brief pokazują, że ponad połowa chińskiego zużycia energii pochodzi ze spalania najbardziej zanieczyszczającego paliwa kopalnego na świecie.

Czytaj więcej

Polacy coraz częściej wybierają samochody zeroemisyjne

Chiny, które przez lata postrzegane były jako czarna owca globalnych działań na rzecz klimatu, obecnie podejmują coraz większe wysiłki, by odejść od paliw kopalnych. Stały się także największym na świecie inwestorem w technologię słoneczną oraz wiatrową.