Początek końca ekościemy. Nowe przepisy UE

Unia Europejska zapowiada wprowadzenie przepisów, które mają mocno ograniczyć zjawisko greenwashingu czyli ekościemy - wskazuje Konfederacja Lewiatan.

Cyrkularność to znacznie więcej niż moda

Z 36 mln ton wytwarzanych w ciągu każdego roku w Europie odpadów odzyskuje się zaledwie 8 mln ton. UE planuje w tym zakresie przyspieszenie, które nie ominie Polski.

Plastikowy problem nadal w impasie

W ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać prawnie wiążący dokument, na mocy którego możliwe będzie powstrzymanie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Jednak negocjacje pod egidą ONZ utknęły.

Chińska prowincja wprowadzi zakaz sprzedaży aut spalinowych

Aby ograniczyć nadmierną emisję dwutlenku węgla i wynikające z niej niebezpieczne zmiany klimatyczne, władze Hajnan, prowincji na Morzu Południowochińskim, zdecydowały się wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Prowincja dąży do tego, aby do 2030 r. prawie połowa aktywnych pojazdów była elektryczna.

Przybywa pozwów ws. klimatu. Kwestionują bezczynność państwa

Od 2020 roku do sądów na całym świecie wniesiono niemal 500 spraw dotyczących klimatu, a ich liczba wzrosła do 2015 roku ponad dwukrotnie.

Od dziś obowiązuje nowe prawo klimatyczne. Co oznacza dla Polski?

Eksperci zauważają, że wejście w życie nowych przepisów wymusi zmiany m.in w wielu strategiach i programach rządu Mateusza Morawieckiego.

Wygranych pozwów za klimat będzie więcej. Pomoże nauka

Kolejne instytucje, firmy i organizacje muszą liczyć się z konsekwencjami niedostatecznych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Badanie naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazuje, że do tej pory dowody wykorzystywane w podobnych sprawach w niedostatecznym stopniu opierały się na nowych ustaleniach naukowych.