Rekordowo gorące lato: naukowcy potwierdzają. Złe prognozy na resztę roku

Dane przedstawione przez różne ośrodki badawcze potwierdzają, że za nami najgorętsze lato w historii pomiarów. Który dzień okazał się najbardziej upalny?

Publikacja: 13.09.2024 13:27

Upały dotknęły w tym roku między innymi kraje południa Europy. Na zdjęciu mieszkańcy Sofii w Bułgari

Upały dotknęły w tym roku między innymi kraje południa Europy. Na zdjęciu mieszkańcy Sofii w Bułgarii kryjący się przed słońcem.

Foto: Michaela Vatcheva Bloomberg

Zarówno raport Copernicus Climate Change Service (C3S), jak i dane pochodzące z rejestrów NASA potwierdzają, że minione trzy miesiące były najgorętszymi w historii pomiarów. W tym czasie odnotowano też kilka pomniejszych, niepokojących rekordów, w tym najgorętszy dzień w historii pomiarów, którym okazał się 22 lipca 2024 roku.

Najgorętsze lato w historii pomiarów: nowe dane naukowców

Mijające lato stanowi potwierdzenie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Jak wynika z najnowszego raportu unijnego programu Copernicus Climate Change Service (C3S), w sierpniu, podobnie jak rok wcześniej, odnotowano rekordowo wysokie temperatury na świecie – średnia wyniosła 16,82°C.

Czytaj więcej

Ekobójstwo będzie przestępstwem? Mieszkańcy najbogatszych państw świata zgodni

I choć tegoroczny lipiec nie pobił rekordu z roku poprzedniego, to czerwiec okazał się znacznie cieplejszy niż rok temu, co skłoniło naukowców do uznania tego lata za najgorętsze od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1940 roku. Średnie temperatury były o 0,69°C wyższe od średniej z lat 1991–2020, przewyższając ubiegłoroczny rekord o 0,03°C.

Sierpień był również trzynastym miesiącem w ciągu ostatnich 14 miesięcy, w którym średnie temperatury przekroczyły punkt 1,5°C wzrostu w stosunku do poziomów z epoki przedindustrialnej.

Jak wynika z raportu, jedyną szansą na to, aby bieżący rok nie został uznany za najgorętszy w historii, jest spadek średnich temperatur od września do grudnia o co najmniej 0,3°C. Taka sytuacja nie miała jednak nigdy miejsca i zdaniem naukowców, jest to mało prawdopodobne.

Najgorętsze lato w historii pomiarów: upały i susze

Rekordowo wysokie temperatury w sierpniu oraz w okresie od czerwca do sierpnia potwierdzają również naukowcy z NASA, przytaczając dane z GISS Surface Temperature Analysis (GISTEMP), opierające się o zapisy dotyczące temperatury powietrza na powierzchni, zebrane przez stacje meteorologiczne, a także temperatury powierzchni morza, w tym pomiary z Antarktydy. 

Naukowcy są zgodni co do tego, że dopóki świat nie odejdzie całkowicie od spalania paliw kopalnych, należy się spodziewać kolejnych niebezpiecznych rekordów temperatur, a co za tym idzie – również coraz bardziej dotkliwych konsekwencji zmian klimatu, czyli ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak śmiertelne fale upałów, pożary lasów, powodzie oraz susza.

Planeta
„Klimatyczny bicz” uderza w największe miasta na świecie. Niepokojący raport
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Planeta
Efekt „brudnego lustra” przyspiesza zmiany klimatyczne. Nowe zagrożenie
Planeta
Zmiany klimatu stwarzają zagrożenie dla satelitów. Nowe wyniki badań
Planeta
Upada nadzieja klimatologów. Czeka nas rok z rekordowymi upałami?
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Planeta
Warstwa ochronna Ziemi się regeneruje. Przełomowe badania dotyczące Antarktydy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście