Zarówno raport Copernicus Climate Change Service (C3S), jak i dane pochodzące z rejestrów NASA potwierdzają, że minione trzy miesiące były najgorętszymi w historii pomiarów. W tym czasie odnotowano też kilka pomniejszych, niepokojących rekordów, w tym najgorętszy dzień w historii pomiarów, którym okazał się 22 lipca 2024 roku.
Najgorętsze lato w historii pomiarów: nowe dane naukowców
Mijające lato stanowi potwierdzenie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Jak wynika z najnowszego raportu unijnego programu Copernicus Climate Change Service (C3S), w sierpniu, podobnie jak rok wcześniej, odnotowano rekordowo wysokie temperatury na świecie – średnia wyniosła 16,82°C.
Czytaj więcej
Nowe badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Ipsos dla Earth4All i Global Commons Alliance pokazuje, że zdecydowana większość obywateli najważniejszych gospodarek świata domaga się bardziej zdecydowanych działań w obronie klimatu i chce uznania ekobójstwa za przestępstwo. Co oznacza to pojęcie?
I choć tegoroczny lipiec nie pobił rekordu z roku poprzedniego, to czerwiec okazał się znacznie cieplejszy niż rok temu, co skłoniło naukowców do uznania tego lata za najgorętsze od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1940 roku. Średnie temperatury były o 0,69°C wyższe od średniej z lat 1991–2020, przewyższając ubiegłoroczny rekord o 0,03°C.
Sierpień był również trzynastym miesiącem w ciągu ostatnich 14 miesięcy, w którym średnie temperatury przekroczyły punkt 1,5°C wzrostu w stosunku do poziomów z epoki przedindustrialnej.