Po najcieplejszym czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu w historii, październik również przyniósł szereg rekordów temperatur w różnych częściach świata. Jak wynika ze wstępnych prognoz klimatologów, był to piąty z rzędu miesiąc niezwykle wysokich temperatur. Średnia globalna temperatura w październiku osiągnęła rekordowy poziom, przewyższając poprzedni rekord o około 0,3°C. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z prognozami unijnego serwisu ds. zmian klimatycznych Copernicus (C3S), bieżący rok okaże się najgorętszym, jakiego ludzkość kiedykolwiek doświadczyła.
Pekińskie Obserwatorium Meteorologiczne poinformowało, że średnia temperatura w Pekinie pod koniec października wyniosła 14,5°C, co klasyfikuje ten miesiąc jako drugi najcieplejszy październik od 1961 roku.
Indie odnotowały najgorętszy październik od 2020 roku i trzeci najcieplejszy w historii. Średnia maksymalna temperatura w kraju sięgnęła w ubiegłym miesiącu 33,4°C, a średnia minimalna temperatura wyniosła 18,4°C. Wraz z wysokimi temperaturami odnotowano minimalne opady, które doprowadziły do deficytu na poziomie 64 proc.
Singapur zarejestrował najgorętszy październikowy dzień 9 dnia miesiąca, kiedy temperatura w kilku częściach kraju przekroczyła 35°C, a na północy słupki rtęci pokazały 36,3°C, co stanowi najwyższą temperaturę kiedykolwiek zarejestrowaną w Singapurze w październiku. Wcześniejszy rekord 35,7°C padł 14 października 2001 roku i 13 października 2019 roku.
Najwyższą październikową temperaturę odnotowała również Grecja, gdzie miesiąc ten był najcieplejszy od 13 lat. Według działających od 2010 roku 51 stacji meteorologicznych, średnie maksymalne dzienne temperatury były bardzo wysokie w porównaniu ze średnią z lat 2010-19.