Naukowcy z Instytutu Badań nad Skutkami Klimatu w Poczdamie (PIK) grzmią, że zbliżamy się do przekroczenia siódmej – z dziewięciu – tzw. granicy planetarnej. Jak wskazują, chodzi o wzrost zakwaszenia wód oceanicznych, który negatywnie może wpływać na ekosystemy morskie. Jak oceniają badacze, „zakwaszenie to zbliża się do progu krytycznego”.
Czym są granice planetarne?
Czym są wspomniane granice planetarne? W 2009 roku określone zostały one przez grupę badaczy pod przewodnictwem Johana Rockströma z Stockholm Resilience Centre oraz Willa Steffena z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego. Zakładają one istnienie dziewięciu aspektów ekosystemu, które – po przekroczeniu pewnego poziomu – prowadzą do – jak zaznaczają naukowcy – „nagłej, nieliniowej i nieodwracalnej zmiany środowiska w skali kontynentalnej bądź globalnej”.
Czytaj więcej
Gigantyczny lodowiec Thwaitesa, zwany też „Lodowcem zagłady”, jest od wielu lat przedmiotem badań naukowców. Eksperci szacują, że jego proces topnienia może drastycznie wpłynąć na poziom mórz. Ostatnie badania wskazują na nowy, niepokojący trend.
Eksperci są zdania, że sytuacja jest niezwykle poważna, bowiem co najmniej sześć z dziewięciu granic zostało już przekroczonych.
Co gorsza, niebawem do ich grona dołączyć może kolejny problem – chodzi o wspomniane zakwaszenie oceanów.