Zmiany klimatu powodują, że dni stają się coraz dłuższe. Ucierpi system GPS?

Wyniki nowych badań sugerują, że z powodu kryzysu klimatycznego dni stają się coraz dłuższe. „To uderzająca demonstracja tego, jak działania człowieka zmieniają Ziemię” – zaznaczają naukowcy.

Publikacja: 19.07.2024 04:15

Systemy nawigacyjne czy system GPS zależą od bardzo precyzyjnego pomiaru czasu. Spowolnienie obrotu

Systemy nawigacyjne czy system GPS zależą od bardzo precyzyjnego pomiaru czasu. Spowolnienie obrotu Ziemi wobec własnej osi może zaburzyć ich pracę.

Foto: Renee Verberne Unsplash

Mimo że większość z nas zwykle jest zadowolona z długich letnich dni, w tym przypadku jest to bardzo niepokojące – zdaniem naukowców, na których badania powołuje się brytyjski dziennik „The Guardian”, kryzys klimatyczny powoduje bowiem, że dni się wydłużają, a topnienie lodu polarnego wpływa na zmianę kształtu naszej planety. 

Czytaj więcej

Oceany ogrzewają się coraz szybciej. „Dzwonią wszystkie dzwonki alarmowe”

Dni stają się coraz dłuższe przez topniejące lodowce?

Naukowcy podkreślają, że ich badania wykazały, iż topniejące lodowce – co jest skutkiem zmian klimatu – będą miały wpływ zarówno na nas, jak i na kolejne pokolenia. Systematycznie zmniejszająca się przez coraz wyższe temperatury pokrywa lodowa powoduje bowiem wolniejszy obrót Ziemi wokół własnej osi, co sprawia, że dni stają się coraz dłuższe.

Jak zauważa „The Guardian”, choć mówimy o zmianach rzędu milisekund i może wydawać się to czymś błahym, w rzeczywistości zjawisko to może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Brytyjski dziennik podkreśla, że pomiar czasu opiera się na niezwykle precyzyjnych zegarach atomowych, od którego zależne są między innymi transakcje finansowe, działanie systemu GPS czy internetu. „Wszystkie centra danych obsługujące internet, komunikację i transakcje finansowe opierają się na precyzyjnym taktowaniu. Dokładna znajomość czasu jest nam również potrzebna w nawigacji, a zwłaszcza satelitów i statków kosmicznych” – wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem „The Guardian” profesor Benedikt Soja z ETH Zurich w Szwajcarii. 

Eksperci wyjaśniają, że na długość trwania dnia wpływa wiele czynników – między innymi pływy Księżyca, klimat, a także – co niepokoi badaczy – intensywne cofanie się pokryw lodowych spowodowane globalnym ociepleniem. Topnienie pokryw lodowych Grenlandii i Antarktyki w wyniku globalnego ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka powoduje redystrybucję zmagazynowanej wody do oceanów – zauważają naukowcy. Jak zaznaczają,  prowadzi to do zwiększenia ilości wody w morzach bliżej równika, przez co Ziemia jest coraz bardziej spłaszczona, a dzień dłuższy.

Czytaj więcej

Góra lodowa wielkości Krakowa oderwała się od Antarktydy. Zagrożenie dla statków

Naukowcy ostrzegają: Jeśli nie zredukujemy emisji, będzie gorzej 

By ocenić wpływ topniejących lodowców na długość dnia, w badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences of USA” wykorzystano obserwacje i rozmaite modele komputerowe. „Tempo spowolnienia wahało się od 0,3 do 1,0 milisekundy na stulecie w latach 1900–2000. Jednak od 2000 r., – wraz z przyspieszeniem topnienia – tempo zmian także przyspieszyło do 1,3 milisekundy na stulecie” – czytamy. 

Zdaniem ekspertów obecny wskaźnik jest prawdopodobnie wyższy niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Eksperci oceniają także, że nawet przy znacznym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, przez kilka następnych dziesięcioleci tempo pozostanie na poziomie około 1,0 milisekund na stulecie. Jeśli zaś emisje pozostaną na tym samym poziomie, do końca wieku tempo wzrosnąć może nawet do 2,6 milisekundy na stulecie. 

„Widzimy jak poważny wpływ – jako ludzie – mamy na cały system ziemski. Nie chodzi tylko o wpływ lokalny, jak wzrost temperatury, ale zasadniczo zmieniający sposób jego poruszania się w przestrzeni i rotacji” – powiedział cytowany przez „The Guardian” Benedikt Soja z ETH Zurich w Szwajcarii. „Ze względu na emisję dwutlenku węgla dokonaliśmy tego w ciągu zaledwie 100–200 lat, podczas gdy procesy trwały wcześniej przez miliardy lat. To jest uderzające” – zaznaczył.

Dr Santiago Belda z Uniwersytetu w Alicante w Hiszpanii, który nie był częścią zespołu badawczego, także uznał sytuację za bardzo niepokojącą. „To badanie stanowi ogromny postęp – potwierdza, że ​​niepokojąca utrata lodu, której doświadczają Grenlandia i Antarktyda, ma bezpośredni wpływ na długość dnia. Ta różnica w długości może mieć dramatyczne konsekwencje nie tylko dla sposobu, w jaki mierzymy czas, ale także dla GPS i innych technologii rządzących naszym współczesnym życiem” – podkreślił ekspert. 

Mimo że większość z nas zwykle jest zadowolona z długich letnich dni, w tym przypadku jest to bardzo niepokojące – zdaniem naukowców, na których badania powołuje się brytyjski dziennik „The Guardian”, kryzys klimatyczny powoduje bowiem, że dni się wydłużają, a topnienie lodu polarnego wpływa na zmianę kształtu naszej planety. 

Dni stają się coraz dłuższe przez topniejące lodowce?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oceany i lodowce
Szwajcaria i Włochy zmieniają przebieg granicy. To skutek zmian klimatu
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Oceany i lodowce
Naukowcy: Siódma „granica planetarna” przekroczona? Kontrowersyjny temat powraca
Oceany i lodowce
Naukowcy sprawdzili, co dzieje się pod „Lodowcem zagłady”. Niepokojące zjawisko
Oceany i lodowce
Największa góra lodowa utknęła w morskim wirze. Od miesięcy kręci się w miejscu
Oceany i lodowce
Rusza walka o wydobycie bogactw spod dna morskiego. Naukowcy biją na alarm