Mimo że większość z nas zwykle jest zadowolona z długich letnich dni, w tym przypadku jest to bardzo niepokojące – zdaniem naukowców, na których badania powołuje się brytyjski dziennik „The Guardian”, kryzys klimatyczny powoduje bowiem, że dni się wydłużają, a topnienie lodu polarnego wpływa na zmianę kształtu naszej planety.
Czytaj więcej
Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) alarmuje o niepokojącym stanie oceanów. Naukowcy zauważają, że mierzą się one z ekstremalnie wysokimi temperaturami, utratą tlenu oraz zakwaszeniem. A to jedynie część problemów.
Dni stają się coraz dłuższe przez topniejące lodowce?
Naukowcy podkreślają, że ich badania wykazały, iż topniejące lodowce – co jest skutkiem zmian klimatu – będą miały wpływ zarówno na nas, jak i na kolejne pokolenia. Systematycznie zmniejszająca się przez coraz wyższe temperatury pokrywa lodowa powoduje bowiem wolniejszy obrót Ziemi wokół własnej osi, co sprawia, że dni stają się coraz dłuższe.
Jak zauważa „The Guardian”, choć mówimy o zmianach rzędu milisekund i może wydawać się to czymś błahym, w rzeczywistości zjawisko to może mieć bardzo negatywne konsekwencje.
Brytyjski dziennik podkreśla, że pomiar czasu opiera się na niezwykle precyzyjnych zegarach atomowych, od którego zależne są między innymi transakcje finansowe, działanie systemu GPS czy internetu. „Wszystkie centra danych obsługujące internet, komunikację i transakcje finansowe opierają się na precyzyjnym taktowaniu. Dokładna znajomość czasu jest nam również potrzebna w nawigacji, a zwłaszcza satelitów i statków kosmicznych” – wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem „The Guardian” profesor Benedikt Soja z ETH Zurich w Szwajcarii.