Alarmujące dane NASA o poziomie mórz i oceanów

Badacze z zespołu Sea Level Change, organizacji, która należy do agencji kosmicznej NASA, twierdzą, że w ciągu ostatnich 30 lat poziom mórz i oceanów podniósł się o około 9 centymetrów. Zdaniem naukowców dane te są alarmujące.

Publikacja: 09.04.2023 12:21

Alarmujące dane NASA o poziomie mórz i oceanów

Foto: AdobeStock

Jak podaje serwis Tech Times, z analizy danych satelitarnych NASA z ostatnich trzech dekad wynika, że poziom mórz podniósł się o ponad 9 cm. Między rokiem 2021 a 2022 było to 0,27 cm.

Zdaniem badaczy dane te są alarmujące. Jak podkreślają, rośnie również roczne tempo wzrostu – w 1993 roku było to bowiem 0,2 cm, a w 2022 roku już 0,44 cm. Szacuje się, że do 2050 roku tempo wzrostu osiągnie już 0,66 cm rocznie. Co to oznacza? Pomiary NASA wskazują, że poziom mórz wzdłuż wybrzeży Stanów Zjednoczonych może do tego czasu wzrosnąć o nawet 30 cm, a w innych częściach świata może o jeszcze więcej. Jeśli tak się stanie, wiele obszarów zostanie zalanych. 

Czytaj więcej

Topniejący lód spowolni globalny prąd w oceanach. "Skutki mogą być tragiczne"

Eksperci od lat podkreślają, że przyczyną podnoszenia się poziomu mórz i oceanów są spowodowane przez człowieka zmiany klimatu, które napędza nadmiar gazów cieplarnianych.

Od dłuższego czasu widzimy tego skutki w postaci topnienia pokrywy lodowej i lodowców. Pokrywa lodowa Antarktydy w ostatnich latach topnieje zdecydowanie szybciej niż w przeszłości, a stabilność pokrywy lodowej Grenlandii, którą uważa się za główny czynnik wzrostu poziomu morza, w ostatnich latach znacznie spadła. 

Czytaj więcej

Badacze zaniepokojeni ilością lodu wokół Antarktydy. Jest go rekordowo mało

- 30-letni zapis satelitarny pozwala nam przyjrzeć się krótkoterminowym zmianom, które zachodzą naturalnie w oceanie. Możemy też zidentyfikować trendy, które mówią nam, dokąd zmierza poziom morza - powiedział Ben Hamlington, który kieruje zespołem naukowym Sea Level Change. Jak zaznaczył, badacze „mają teraz lepszy obraz tego, jak dziś zachowuje się ocean w skali globalnej”. - Dzięki postępowi naukowemu i technologicznemu dokonanemu przez NASA i inne organizacje możemy stale to monitorować - zaznaczył.

Oceany i lodowce
Lodowiec kandydatem w wyborach prezydenckich w Islandii. Spełnia wymogi formalne
Oceany i lodowce
Ocean „zjada” Francję. Minister ostrzega: woda zabierze domy, hotele i kempingi
Oceany i lodowce
Jak uratować „lodowiec zagłady”? Zawiodła metoda, na którą stawiali naukowcy
Oceany i lodowce
Walka o ostatni lodowiec w Wenezueli. Kontrowersyjny pomysł władz. „To absurd”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Oceany i lodowce
„Lodowiec zagłady” ocaleje? Badacze chcą zbudować wokół niego gigantyczne osłony