Badacze zaniepokojeni ilością lodu wokół Antarktydy. Jest go rekordowo mało

Zaniepokojeni eksperci z Copernicus Climate Change Service (C3S) podkreślają, że w lutym tego roku antarktyczny lód morski miał najniższy miesięczny zasięg, od kiedy zbierane są dane satelitarne. Od 44 lat nie było jeszcze tak niepokojących danych z tego miesiąca – oceniają badacze.

Publikacja: 10.03.2023 17:12

Badacze zaniepokojeni ilością lodu wokół Antarktydy. Jest go rekordowo mało

Foto: AdobeStock

Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Z nowych badań opublikowanych przez Copernicus Climate Change Service wynika, że w lutym bieżącego roku antarktyczny lód morski miał najniższy miesięczny zasięg, od kiedy zbierane są dane satelitarne, czyli od 44 lat. Zasięg ten był 34 proc. poniżej średniej dla tego miesiąca – pobił tym samym rekord sprzed sześciu lat. Co więcej, dzienny zasięg lodu morskiego w tamtym rejonie osiągnął także najmniejszą wartość w historii prowadzenia badań satelitarnych. Morski lód był także bardzo "rzadki" – jak czytamy w raporcie z badania, we wszystkich częściach Oceanu Południowego panowały niższe od przeciętnych koncentracje lodu morskiego. 

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Oceany i lodowce
Dlaczego lodowiec pod Everestem topnieje na mrozie? Rusza ekspedycja badawcza
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Oceany i lodowce
450 miliardów ton lodu zniknęło. ONZ alarmuje: „To kwestia przetrwania”
Oceany i lodowce
Klimat się ociepla. ale parowanie mórz i oceanów spada. Zaskakujące odkrycie
Oceany i lodowce
Najsilniejszy prąd oceaniczny na świecie hamuje? Niepokojące wyniki badań
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Oceany i lodowce
„Sieci widmo” zabijają tysiące ptaków i ryb rocznie. AI pomoże się ich pozbyć
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście