Ilość plastiku w oceanach może się zwiększyć. "Niewiarygodne liczby"

Jak oszacowano, ilość tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają morza i oceany, może trzykrotnie wzrosnąć do 2040 roku. „Niezbędne są natychmiastowe działania” – alarmują naukowcy.

Publikacja: 09.03.2023 12:22

Ilość plastiku w oceanach może się zwiększyć. "Niewiarygodne liczby"

Foto: AdobeStock

5 Gyres Institute, organizacja non-profit, koncentrująca się na zmniejszaniu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, opublikowała swoje najnowsze badanie dotyczące znajdującego się w oceanach i morzach plastiku. Wynika z niego, że od 2005 roku, jego ilość zwiększyła się "bez precedensu”. Zdaniem ekspertów, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, do 2040 roku ilość tworzyw sztucznych w oceanach może wzrosnąć nawet trzykrotnie.

W ramach badania eksperci przyjrzeli się danym dotyczącym tworzyw sztucznuch zanieczyszczających powierzchnię oceanów z niemal 12 tys. stacji badawczych w sześciu regionach. Dane pochodziły z lat 1979 - 2019.

Jak podkreśla Marcus Eriksen, współzałożyciel 5 Gyres Group, „odkryto alarmujący trend niezwykłego wzrostu ilości mikroplastików w oceanach na całym świecie od czasu przełomu wieków”. - Potrzebujemy silnego, prawnie wiążącego traktatu ONZ o zanieczyszczeniach z plastiku, który powstrzymałby problem u źródła - uważa badacz.

Czytaj więcej

Zużycie tworzyw sztucznych może się podwoić do 2050 roku

Dlaczego to tak istotne? Mikroplastik jest szczególnie szkodliwy dla oceanów – nie tylko zanieczyszcza on wodę, ale także niszczy organy wewnętrzne morskich zwierząt, które spożywają drobiny plastiku, myląc je z pożywieniem. 

Eksperci mówią o "zdumiewających liczbach"

Zdaniem ekspertów, którzy przeprowadzili badanie, poziom zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikiem był dotychczas niedoszacowany. - Liczby podane w nowym badaniu są zdumiewające. To niewiarygodne - ocenił Paul Harvey, naukowiec i ekspert ds. tworzyw sztucznych australijskiej firmy konsultingowej Environmental Science Solutions.

W listopadzie Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła negocjacje nad porozumieniem w sprawie walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Jego celem jest stworzenie prawnie wiążącego traktatu do końca przyszłego roku. 

Czytaj więcej

ONZ pracuje nad „traktatem plastikowym”. Będzie przełomowy?

Na początku marca po raz pierwszy członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodzili się natomiast na ujednolicony traktat mający na celu ochronę różnorodności biologicznej mórz i oceanów. Zaktualizowane ramy ochrony życia morskiego w regionach poza wodami granicznymi poszczególnych państw, znanymi jako pełne morza, były przedmiotem dyskusji od ponad 20 lat. Wysiłki zmierzające do osiągnięcia porozumienia wielokrotnie utknęły w martwym punkcie. Traktat o ujednoliconym porozumieniu, który dotyczy prawie połowy powierzchni planety, został osiągnięty późnym wieczorem w sobotę 4 marca.

Według przyjętego traktatu powstanie nowy organ do zarządzania ochroną życia w oceanach i ustanowienia morskich obszarów chronionych na pełnym morzu. Ma to kluczowe znaczenie dla osiągnięcia niedawnego zobowiązania Konferencji Bioróżnorodności ONZ do ochrony 30 procent  wód planety. 

Oceany i lodowce
Ocean „zjada” Francję. Minister ostrzega: woda zabierze domy, hotele i kempingi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oceany i lodowce
Jak uratować „lodowiec zagłady”? Zawiodła metoda, na którą stawiali naukowcy
Oceany i lodowce
Walka o ostatni lodowiec w Wenezueli. Kontrowersyjny pomysł władz. „To absurd”
Oceany i lodowce
„Lodowiec zagłady” ocaleje? Badacze chcą zbudować wokół niego gigantyczne osłony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oceany i lodowce
„Lodowiec zagłady” topnieje w błyskawicznym tempie. Naukowcy poznali przyczynę