Reklama
Rozwiń

Bez redukcji emisji nie ocalimy lodowców

Nowe badanie wykazało, że nawet osiągnięcie celów klimatycznych porozumienia paryskiego nie jest w stanie zapobiec utracie lodowców. Do 2100 roku zniknie ich 49-83 proc.

Publikacja: 10.01.2023 15:07

Bez redukcji emisji nie ocalimy lodowców

Foto: AdobeStock

Opublikowane na łamach czasopisma Science badanie przeanalizowało wpływ różnych scenariuszy ocieplenia się klimatu na przyszłość lodowców 215 000 lodowców. Naukowcy wzięli pod uwagę model wzrostu globalnej temperatury o 1,5°C, 2°C, 3°C oraz 4°C i ocenili, jak różne modele wzrostu globalnej temperatury wpłyną na stan lodowców w porównaniu z ich poziomami z 2015 roku. Wyniki są znacznie mniej optymistyczne, niż w przypadku wcześniejszych badań w tym zakresie.

Okazało się, że nawet przy osiągnięciu najbardziej ambitnego celu 1,5°C, do 2100 roku lodowce stracą jedną czwartą swojej całkowitej masy, co doprowadzi do podniesienia globalnego poziomu mórz o 90 mm. Realizacja celu porozumienia paryskiego nie zapobiegnie całkowitej utracie 49 proc. lodowców do 2100 roku, z czego połowa zniknie do 2050 roku. Najszybciej i najmocniej ucierpią niewielkie lodowce w Europie oraz Ameryce, o powierzchni mniejszej niż 1 kilometr kwadratowy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Oceany i lodowce
Czy państwo może istnieć bez terytorium? Eksperci: w czasach zmian klimatu – tak
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Oceany i lodowce
Rekordowa fala upałów uderzyła w oceany. Eksperci zaskoczeni skalą zjawiska
Oceany i lodowce
Bliska połowa lodowców na świecie zniknie. „Nie jest za późno, by działać”
Oceany i lodowce
Lodowiec runął wioskę w Szwajcarii. To efekt zmian klimatu?
Oceany i lodowce
Oceany stają się coraz ciemniejsze. Zagrożenie dla tysięcy gatunków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama