Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 11:29 Publikacja: 10.01.2023 15:07
Foto: AdobeStock
Opublikowane na łamach czasopisma Science badanie przeanalizowało wpływ różnych scenariuszy ocieplenia się klimatu na przyszłość lodowców 215 000 lodowców. Naukowcy wzięli pod uwagę model wzrostu globalnej temperatury o 1,5°C, 2°C, 3°C oraz 4°C i ocenili, jak różne modele wzrostu globalnej temperatury wpłyną na stan lodowców w porównaniu z ich poziomami z 2015 roku. Wyniki są znacznie mniej optymistyczne, niż w przypadku wcześniejszych badań w tym zakresie.
Okazało się, że nawet przy osiągnięciu najbardziej ambitnego celu 1,5°C, do 2100 roku lodowce stracą jedną czwartą swojej całkowitej masy, co doprowadzi do podniesienia globalnego poziomu mórz o 90 mm. Realizacja celu porozumienia paryskiego nie zapobiegnie całkowitej utracie 49 proc. lodowców do 2100 roku, z czego połowa zniknie do 2050 roku. Najszybciej i najmocniej ucierpią niewielkie lodowce w Europie oraz Ameryce, o powierzchni mniejszej niż 1 kilometr kwadratowy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W obliczu kryzysu klimatycznego i wiążącego się z nim rosnącego poziomu mórz, za jakiś czas cały swoje terytoriu...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ocieplenie oceanów w 2024 roku uderzyło z bezprecedensową siłą – wskazują eksperci ze Światowej Organizacji Mete...
W wyniku emisji gazów cieplarnianych, pochodzących ze spalania paliw kopalnych 40 procent obecnie istniejących l...
W wyniku oderwania się ogromnego fragmentu lodowca Birch, znajdująca się w szwajcarskich Alpach wioska Blatten n...
Na przestrzeni lat 2003–2022 ponad jedna piąta światowych oceanów stała się ciemniejsza – wynika z nowego badani...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas