Opublikowane na łamach czasopisma Science badanie przeanalizowało wpływ różnych scenariuszy ocieplenia się klimatu na przyszłość lodowców 215 000 lodowców. Naukowcy wzięli pod uwagę model wzrostu globalnej temperatury o 1,5°C, 2°C, 3°C oraz 4°C i ocenili, jak różne modele wzrostu globalnej temperatury wpłyną na stan lodowców w porównaniu z ich poziomami z 2015 roku. Wyniki są znacznie mniej optymistyczne, niż w przypadku wcześniejszych badań w tym zakresie.
Okazało się, że nawet przy osiągnięciu najbardziej ambitnego celu 1,5°C, do 2100 roku lodowce stracą jedną czwartą swojej całkowitej masy, co doprowadzi do podniesienia globalnego poziomu mórz o 90 mm. Realizacja celu porozumienia paryskiego nie zapobiegnie całkowitej utracie 49 proc. lodowców do 2100 roku, z czego połowa zniknie do 2050 roku. Najszybciej i najmocniej ucierpią niewielkie lodowce w Europie oraz Ameryce, o powierzchni mniejszej niż 1 kilometr kwadratowy.
Czytaj więcej
Badania przeprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) wskazują, że niezależnie od...
Jak szacują naukowcy, obecnie znajdujemy się na ścieżce prowadzącej do wzrostu globalnej temperatury o 2,7°C, co może doprowadzić do utraty 68 proc. lodowców na świecie i wzrostu poziomu mórz o 115 mm.
W przypadku wzrostu globalnej temperatury do 4°C powyżej poziomu sprzed epoki industrialnej, może dojść do utraty 83 proc. lodowców. Naukowcy szacują, że wówczas lodowce straciłyby 41 proc. swojej masy, a poziom mórz na świecie podniósłby się o 154 mm.