ONZ: Główne lodowce mogą przestać istnieć do 2050 roku

Badania przeprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) wskazują, że niezależnie od tego, jaki weźmie się pod uwagę scenariusz wzrostu temperatury, do roku 2050 zniknie kilka głównych lodowców na świecie.

Publikacja: 29.12.2022 13:12

ONZ: Główne lodowce mogą przestać istnieć do 2050 roku

Foto: AdobeStock

W raporcie opublikowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) badacze zwrócili uwagę na przyspieszone topnienie lodowców w 50 miejscach światowego dziedzictwa. Chodzi łącznie o 18 600 rzek lodowych, które pokrywają obszar 66 tys. kilometrów kwadratowych – około 10 proc. obecnej całkowitej powierzchni lodowców na naszej planecie. Ze względu na położenie pod równikiem, wśród nich czołowe miejsce zajmują lodowce afrykańskie oraz andyjskie. Ucierpieć mają jednak także jednak inne pomniki przyrody: Everest, lodowce Alaski czy masy lodowe Antarktydy.

Raport wskazuje, że od 2000 roku z powodu emisji dwutlenku węgla, roczne topi się około 58 miliardów ton lodu. To tyle wody, ile łącznie w 365 dni zużywają mieszkańcy Hiszpanii oraz Francji. 

Czytaj więcej

Niemcy mogą stracić wszystkie lodowce w ciągu najbliższych 50 lat

Eksperci zaznaczają, że problem jest niezwykle poważny głównie dlatego, że połowa ludności na świecie zależna jest – pośrednio lub bezpośrednio – od lodowców, które dostarczają wodę dla gospodarstw domowych, rolnictwa oraz są wykorzystywane jako źródło energii.

„Około 50 proc. różnorodności biologicznej naszej planety znajduje się na obszarach oddziaływania nawadnianych przez wody lodowcowe. Masy lodowe odgrywają niesamowicie istotną rolę w regulacji globalnego klimatu  – podkreślają naukowcy. Jak zaznacza UNESCO, lodowce to też jeden z najbardziej dokładnych wskaźników zmian klimatycznych.

Pierwsze znikną lodowce afrykańskie

Badania wskazują, że jako pierwsze w kolejności znikną ostatnie afrykańskie lodowce, znajdujące się na Kilimandżaro, górze Kenia oraz górze Ruwenzori. Jako drugie przestaną istnieć lodowce równikowe Ameryki Południowej – peruwiańskie lodowce Parku Narodowego Huascarán oraz lodowce Parku Narodowego Los Alerces w Argentynie. W złej sytuacji będą również lodowce na kontynencie północnoamerykańskim – te w Parku Narodowym Yosemite w Stanach Zjednoczonych i Międzynarodowym Parku Pokoju Waterton Glacier w Kanadzie. Na końcu znikną europejskie lodowce w Pirenejach, Alpach i Dolomitach.

Raport opublikowany przez ONZ mówi także, że co najmniej jedna trzecia lodowców skazana jest na zagładę. Badacze wskazują jednak, że ratunek pozostałych dwóch trzecich jest jeszcze możliwy. Aby tego dokonać, średnia globalnych temperatur nie może przekroczyć jednak 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Oceany i lodowce
Lodowiec kandydatem w wyborach prezydenckich w Islandii. Spełnia wymogi formalne
Oceany i lodowce
Ocean „zjada” Francję. Minister ostrzega: woda zabierze domy, hotele i kempingi
Oceany i lodowce
Jak uratować „lodowiec zagłady”? Zawiodła metoda, na którą stawiali naukowcy
Oceany i lodowce
Walka o ostatni lodowiec w Wenezueli. Kontrowersyjny pomysł władz. „To absurd”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Oceany i lodowce
„Lodowiec zagłady” ocaleje? Badacze chcą zbudować wokół niego gigantyczne osłony