W nowojorskim Central Parku w ciągu godziny spadło co najmniej 8 cm deszczu, a linie metra i ulice na Manhattanie, Brooklynie i New Jersey zostały zalane.

Czytaj więcej

ONZ alarmuje: upały, susze, powodzie, huragany będą narastać

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio uznał środową powódź za „historyczne wydarzenie pogodowe”, a National Weather Service po raz pierwszy w Nowym Jorku ogłosiło nagły wypadek powodziowy. Gubernatorzy stanów Nowy Jork i New Jersey ogłosili niezwłocznie sytuację kryzysową i wezwali mieszkańców do pozostania w domu. Kathy Hochul, gubernator Nowego Jorku zadeklarowała, że miasto zainwestuje w infrastrukturę, aby powstrzymać podobną tragedię w przyszłości. Wcześniej zaś ogłosiła stan wyjątkowy, który pozwala na uzyskanie pomocy od państwa.

Co najmniej 14 osób zginęło podczas powodzi w Nowym Jorku, New Jersey i Pensylwanii, gdy mieszkania w piwnicach nagle wypełniły się wodą. Rzecznik nowojorskiej policji mówi, że w zalanych piwnicach zginęło w sumie osiem osób. Z kolei według relacji burmistrza, pięć osób zostało znalezionych martwych w kompleksie mieszkaniowym w Elizabeth w stanie New Jersey.

Zawieszeniu uległy usługi kolejowe New Jersey Transit, z wyjątkiem Atlantic City Rail Line, a lotnisko Newark Liberty w New Jersey wznowiło loty po północy.

Anomalie w Stanach Zjednoczonych to efekt pozostałości po burzy tropikalnej Ida, która na początku tego tygodnia spowodowała rozległe zniszczenia w południowej Luizjanie. Szacuje się, że niektóre mniejsze miasteczka w tym stanie uległy niemal całkowitemu zniszczeniu. Według Tima Kernera, burmistrza Jean Lafitte, leżącego 32 km od Nowego Orleanu, nawet 90 proc. domów zostało tam poważnie uszkodzonych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych opadów znacząco zwiększa ocieplanie się atmosfery, wywołane zmianami klimatycznymi. Od początku ery przemysłowej średnia globalna temperatura wzrosła już o około 1,2°C i przy braku zdecydowanych działań rządów na całym świecie, będzie nadal wzrastać.

Mark D. Levine, członek rady miejskiej w Nowym Jorku, napisał na swoim profilu na Twitterze: „Jesteśmy więcej niż nieprzygotowani na zmiany klimatyczne”.