Setki ton zebranych śmieci. Odpadów w lasach przybywa

W takcie 29. Akcji Sprzątania Świata zebrano niemal pół tysiąca śmieci. To tylko kropla w morzu śmieci porzuconych w lasach, parkach, na plażach i w wodach jezior czy nad brzegami rzek.

Publikacja: 06.03.2023 13:52

Setki ton zebranych śmieci. Odpadów w lasach przybywa

Foto: Shutterstock

Fundacja Nasza Ziemia, która od 1994 roku koordynuje polską edycją Clean Up The World, właśnie zakończyła zbieranie wyników akcji terenowych przeprowadzonych i zaraportowanych w ramach 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska.

W raporcie, który jest co roku przygotowywany przez Fundację Nasza Ziemia na podstawie sprawozdań uczestników danej edycji, zostały podsumowane wszystkie przeprowadzone i zgłoszone sprzątania. To jedyna taka publikacja w Polsce, która od 30 lat rzuca światło na to, jak dużym problemem jest śmiecenie w naturze.

Czytaj więcej

Tony ubrań, w tym z Polski, zaśmiecają biedne kraje. Fast fashion niszczy Ziemię

Niestety i tym razem nie było niespodzianek. Ilość zebranych z natury odpadów przeraża swoim ogromem, a to tylko kropla w morzu śmieci porzuconych w lasach, parkach, na plażach i w wodach jezior czy nad brzegami rzek.

– Wynik 29. Akcji po raz kolejny potwierdza beztroskie i bezrefleksyjne zachowanie nas, ludzi, w miejscach, w których zwykle odpoczywamy. Uczestnicy tegorocznej edycji zebrali bowiem w sumie ponad 472 tony odpadów. To tyle co łączna waga 54 wielkich autobusów! Wyobraźmy sobie tę górę śmieci zgromadzoną w jednym miejscu! Taki obraz powoduje, że uginają się pode mną kolana, ponieważ to namacalny dowód na to, że w Polsce w XXI wieku nadal mamy poważny problem z odpowiednim zachowaniem się człowieka w naturze – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Uczestnicy Akcji zgłosili ponadto aż 2331 dzikich wysypisk. Niestety zarówno liczba nielegalnych składowisk odpadów, jak i suma odpadów zebranych w Akcji są wyższe niż w roku ubiegłym.

Czytaj więcej

Konfiskują auta za nielegalne wyrzucanie śmieci. "Grzywna nie wystarczy"

W 29. Akcji wzięło udział ponad 400 tysięcy osób. Największą grupą są oczywiście szkoły i przedszkola, ale wśród uczestników znalazły się także koła gospodyń wiejskich, grupy rowerzystów, nurkowie, społeczności osiedlowe, uniwersytety III wieku, studenci, a nawet… zakłady karne.

– Ponad 30-procentowy wzrost uczestników w stosunku do roku ubiegłego ogromnie nas cieszy, chociaż oczywiście wolelibyśmy, aby nie było śmieci w lasach, parkach i na plażach, a tym samym nie trzeba było zapraszać wolontariuszy do sprzątania Polski. Póki co tak się nie dzieje. Widzimy, że Akcja Sprzątanie świata w Polsce nadal jest potrzebna i fakt, że mamy tak licznych i zaangażowanych uczestników, napawa nas dumą i wdzięcznością – dodaje Grzegorz Mikosza.

Gdy spojrzymy na mapę akcji terenowych zarejestrowanych w ramach 29. Sprzątania świata, trudno będzie znaleźć w Polsce miejsce, którego mieszkańcy nie sprzątali swojego kawałka ziemi. Od zeszłego roku Fundacja Nasza Ziemia prowadzi również ranking najaktywniejszych województw. W tym roku na podium znalazły się województwa: wielkopolskie, mazowieckie i śląskie.

Jakie śmieci przeważają? Plastikowe i szklane butelki, puszki po napojach, opakowania po żywności, pozostałości po minigrillach, ale też buty, koszulki, kurtki czy nawet… hulajnogi elektryczne! Jednym słowem: akcesoria do umilania nam czasu na łonie przyrody to najczęściej spotykane odpady w lasach, na plażach, w parkach czy nad brzegami rzek. W raportach od uczestników przeważają odpady czarnej frakcji, ale nie ustępują im butelki szklane i plastikowe oraz puszki, które mogłyby z powodzeniem zostać poddane recyklingowi.

Czytaj więcej

Dzikie wysypiska śmieci wciąż dużym problemem w Polsce

Wyniki działań na lądzie zdają się również odzwierciedlać to, co można znaleźć pod wodą. Jedną z takich akcji było sprzątanie jeziora Durowskiego w drugim dniu Wielkiego Finału Akcji, w czasie którego wolontariusze-nurkowie zebrali ponad tonę odpadów.

– Co ciekawe, nurkowie w ramach podwodnego sprzątania w Wielkim Finale 29 Akcji znaleźli, oprócz tych najczęściej spotykanych na lądzie śmieci, również te, które służą do… utrzymywania porządku, czyli kosze na śmieci! Trafiły się też telefony komórkowe i smart watche, które zakładamy przy takich wypadach. Te najpewniej wpadły do wody przypadkiem, jednak jak każde urządzenie elektroniczne stanowią bardzo duże zagrożenie dla podwodnego świata. Tym samym szczególne podziękowania należą się wszystkim zespołom nurków, którzy razem z nami sprzątają polskie akweny – komentuje Wojciech Zgoła, Koordynator Podwodnych Sprzątań.

Lasy
Wycinka „zielonych płuc Ziemi” ostro hamuje. Drwalom zostało tylko 6 lat
Lasy
Grzybowa anomalia w polskich lasach. Eksperci są zaniepokojeni
Lasy
„Złodzieje drzew”. Nowe zjawisko we Francji. Zapowiedź ekokatastrofy?
Lasy
Projekty sadzenia lasów w Afryce w ogniu krytyki. „To niszczenie ekosystemów”
Lasy
Drzewa zaczynają „kaszleć” dwutlenkiem węgla. To skutek zmian klimatu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?