Najbogatsi Amerykanie generują 40 proc. krajowych emisji gazów cieplarnianych

Najbogatsi nie tylko najwięcej konsumują, ale też chętniej inwestują w wysokoemisyjne branże, których działalność najmocniej uderza w osoby uboższe. Naukowcy uważają, że podatek od dekarbonizacji mógłby pomóc zmniejszyć nierówności klimatyczne.

Publikacja: 22.08.2023 12:12

Najbogatsi Amerykanie generują 40 proc. krajowych emisji gazów cieplarnianych

Foto: Bloomberg

Jak wynika z nowego badania, opublikowanego na łamach czasopisma PLOS Climate, czołówka najbogatszych Amerykanów odpowiada za niemal połowę emisji gazów cieplarnianych w kraju. Jednocześnie ta sama grupa zarabia na zanieczyszczaniu środowiska, gdyż szkodliwe emisje pochodzą m.in. z inwestycji w wysokoemisyjne branże, takie jak finanse, nieruchomości, ubezpieczenia, produkcja czy górnictwo. W analizie wykorzystano dane z lat 1990-2019.

W badaniu nie analizowano konsumpcji, przyjrzano się za to emisjom związanym z dochodami, czyli zarówno branżom, w których mieszkańcy Ameryki są zatrudnieni, jak i inwestycjom, z których osiągają dochód pasywny. Ustalono, że 10 proc. najbogatszych Amerykanów, zamieszkujących gospodarstwa domowe o przychodzie przekraczającym 178 000 dolarów, odpowiada za 40 proc. zanieczyszczenia klimatu, wynikającego z działalności człowieka. Z kolei najzamożniejszy 1 proc., czyli osoby zamieszkujące gospodarstwa, których przychód przekracza 550 000 dolarów, generuje od 15 proc. do 17 proc. emisji gazów cieplarnianych, z czego średnio 38-43 proc. było związanych z inwestycjami.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Emisje
Raport: Połowa globalnych emisji CO2 to zasługa 36 firm. Na liście potentaci
Emisje
Emisja gazów cieplarnianych w Europie: Niemcy liderem. Jak wypadła Polska?
Emisje
Branża turystyczna coraz bardziej szkodzi środowisku. 3 mocarstwa na czele listy
Emisje
Nowy raport ONZ na temat redukcji emisji. Kto ma najwięcej do zrobienia?
Emisje
UE zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. „Największy spadek od dekad”