Najbogatsi Amerykanie generują 40 proc. krajowych emisji gazów cieplarnianych

Najbogatsi nie tylko najwięcej konsumują, ale też chętniej inwestują w wysokoemisyjne branże, których działalność najmocniej uderza w osoby uboższe. Naukowcy uważają, że podatek od dekarbonizacji mógłby pomóc zmniejszyć nierówności klimatyczne.

Publikacja: 22.08.2023 12:12

Najbogatsi Amerykanie generują 40 proc. krajowych emisji gazów cieplarnianych

Foto: Bloomberg

Jak wynika z nowego badania, opublikowanego na łamach czasopisma PLOS Climate, czołówka najbogatszych Amerykanów odpowiada za niemal połowę emisji gazów cieplarnianych w kraju. Jednocześnie ta sama grupa zarabia na zanieczyszczaniu środowiska, gdyż szkodliwe emisje pochodzą m.in. z inwestycji w wysokoemisyjne branże, takie jak finanse, nieruchomości, ubezpieczenia, produkcja czy górnictwo. W analizie wykorzystano dane z lat 1990-2019.

W badaniu nie analizowano konsumpcji, przyjrzano się za to emisjom związanym z dochodami, czyli zarówno branżom, w których mieszkańcy Ameryki są zatrudnieni, jak i inwestycjom, z których osiągają dochód pasywny. Ustalono, że 10 proc. najbogatszych Amerykanów, zamieszkujących gospodarstwa domowe o przychodzie przekraczającym 178 000 dolarów, odpowiada za 40 proc. zanieczyszczenia klimatu, wynikającego z działalności człowieka. Z kolei najzamożniejszy 1 proc., czyli osoby zamieszkujące gospodarstwa, których przychód przekracza 550 000 dolarów, generuje od 15 proc. do 17 proc. emisji gazów cieplarnianych, z czego średnio 38-43 proc. było związanych z inwestycjami.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Emisje
Nowy raport ONZ na temat redukcji emisji. Kto ma najwięcej do zrobienia?
Emisje
UE zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. „Największy spadek od dekad”
Emisje
„Zagrożenie dla ludzi i Ziemi”. Raport o wpływie miliarderów na środowisko
Emisje
Rosja i Bliski Wschód: Eksperci o zagrożeniach dla redukcji emisji na świecie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Emisje
Wolniej latające samoloty sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Nowy raport