UE zawarła porozumienie ws. ekologicznych paliw. Lotnictwo będzie czystsze

Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie zwiększenia skali użycia zrównoważonych paliw lotniczych. Chce w ten sposób ożywić rynek paliw ekologicznych i ograniczyć ślad węglowy z sektora lotniczego.

Publikacja: 26.04.2023 15:11

UE zawarła porozumienie ws. ekologicznych paliw. Lotnictwo będzie czystsze

Foto: Adobe Stock

W środę 26 kwietnia państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego zawarli porozumienie w sprawie wykorzystania zrównoważonych paliw lotniczych na terenie Wspólnoty. Chodzi o inicjatywę ReFuelEU, która ma na celu zwiększenie podaży i popytu na zrównoważone paliwa lotnicze w krajach UE. Przyczyni się to do zmniejszenia śladu środowiskowego lotnictwa i pomoże w osiągnięciu celów UE w dziedzinie klimatu. Dziś zrównoważone paliwa lotnicze – zaawansowane biopaliwa i paliwa elektryczne – mają bowiem potencjał znacznego ograniczenia emisji lotniczych. Potencjał ten jest jednak w dużej mierze niewykorzystany, ponieważ paliwa te stanowią jedynie 0,05 proc. całkowitego zużycia paliwa do silników odrzutowych.

W związku z nowymi celami dostawcy paliw muszą regularnie wprowadzać do oferty coraz więcej zrównoważonych paliw. Muszą zagwarantować oni między innymi, że do 2025 roku 2 proc. paliw udostępnianych w portach lotniczych UE będą stanowić tzw. SAF (Sustainable aviation fuels), które charakteryzują się mniejszymi niż konwencjonalne lub zerowymi emisjami CO2. Do 2030 roku odsetek ten ma wzrosnąć do 6 proc., do 2035 roku do 20 proc., a do 2050 roku – do 70 proc.

Co więcej, od 2030 roku 1,2 proc. paliw muszą stanowić paliwa syntetyczne. W 2050 r. odsetek ten ma wynosić zaś 35 proc. Paliwa syntetyczne są wytwarzane przy użyciu wychwyconych emisji dwutlenku węgla. Zdaniem zwolenników tej metody, wychwycony gaz cieplarniany równoważy ten uwalniany podczas spalania paliwa w silniku.

Czytaj więcej

Najwięksi emitenci umniejszają swoim działaniom w zakresie walki o klimat

Linie lotnicze reagują

Niektóre europejskie linie lotnicze, takie jak Air France-KLM, zapewniają, że wyznaczyły już bardziej ambitne cele w zakresie wykorzystania SAF, niż te określone w przepisach UE. Inne ostrzegły natomiast, że wprowadzone zasady mogą być szkodliwe dla konkurencyjności, gdyż cele będą miały zastosowanie wyłącznie do linii lotniczych latających z europejskich węzłów, ale nie do przewoźników długodystansowych latających z innych miejsc. - Wzrost cen za podróż przez Stambuł lub Dubaj jest marginalny, ponieważ przy przesiadce w tych węzłach nie ponosi się kosztów SAF - powiedział rzecznik Lufthansy.

Linie lotnicze mają otrzymać około 2 miliardy euro dofinansowania z unijnego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Pieniądze te zostaną przeznaczone na przejście z paliw konwencjonalnych na SAF, a także na niskoemisyjny wodór – również wytwarzany za pomocą energii jądrowej.

Czytaj więcej

Raport: porażka linii lotniczych w zakresie celów klimatycznych

Organizacja Transport & Environment zauważa, że UE wykluczyła z definicji SAF niektóre z najbardziej kontrowersyjnych surowców do produkcji biopaliw, takie jak rośliny spożywcze i produkty uboczne oleju palmowego. ”Ale zachowali kilka innych problematycznych surowców, które nie są ani zrównoważone, ani skalowalne" - podkreślono. Transport & Environment krytykuje zaliczenie i włączenie do grupy biopaliw tłuszczów zwierzęcych, które mogą powodować – jak zaznaczono – niedobory w innych branżach. Chodzi między innymi o produkcję karmy dla zwierząt domowych.

Organizacja Greenpeace podkreśla natomiast, że linie lotnicze używają zrównoważonych paliw "jako zasłony dymnej" i ogłoszenia faktu, że lekiem na wysokoemisyjne lotnictwo jest zmniejszenie jego skali. 

Zanim zasady wejdą w życie, muszą zatwierdzić je jeszcze kraje UE i Parlament Europejski. Proces ten jednak jest zazwyczaj formalnością.

Lotnictwo jest postrzegane jako jeden z najtrudniejszych sektorów do dekarbonizacji. Zrównoważone paliwo jest postrzegane jako sposób na rozpoczęcie stopniowego zmniejszania śladu węglowego podróży lotniczych.

Emisje
Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek
Emisje
Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu
Emisje
„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane
Emisje
Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emisje
Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”