Maria Kurowska, posłanka Solidarnej Polski, wcześniej wicemarszałek województwa Podkarpackiego i burmistrz miasta Jasła, odniosła się na Twitterze do jednej z dyrektyw programu "Fit for 55" przegłosowanej przez Parlament Europejski. Mówi ona o tym, że tylko do 2035 roku będzie można na terenie Unii Europejskiej rejestrować nowe samochody spalinowe. Po upływie tego terminu będzie można kupować wyłącznie samochody elektryczne.
„Obalamy kolejne kłamstwo ogłupiające ludzi, które stoi za zakazem samochodów spalinowych i forsowaniem elektryków. UE chce zmniejszyć emisję CO2 do 0. A przecież dwutlenek węgla jest niezbędny do życia człowieka i roślin! Do życia całej planety! Chcemy zagłodzić Ziemię” – napisała we wpisie opublikowanym na Twitterze posłanka.
Czytaj więcej
Choć rząd coraz częściej zwraca uwagę na mające tragiczne konsekwencje zmiany klimatu, a negacjonizm klimatyczny i bagatelizowanie problemów z nim związanych są coraz rzadszym zjawiskiem, to dopiero początek zmian. Widać to zwłaszcza wtedy, gdy czołowi polscy politycy nie rozróżniają pogody od klimatu bądź sugerują, że smog nie jest aż tak szkodliwy, bo przecież "organizm potrzebuje bodźców".
To jednak nie wszystko. Była wicemarszałek województwa Podkarpackiego we wpisie zamieściła także film, w którym wyjaśnia, „dlaczego dwutlenek węgla jest niezbędny do życia ludzkiego i życia roślin”. Co istotne, obok posłanki wygłaszającej tego rodzaju twierdzenia stoi nie kto inny, jak wiceminister środowiska i klimatu Jacek Ozdoba.
"Czy dwutlenek węgla jest szkodliwy? Nie"
Unia Europejska i ekolodzy mówią, że chcemy zmniejszyć emisyjność CO2 do zera. Ale dlaczego tak bardzo chcemy zmniejszyć ilość dwutlenku węgla, jego emisyjność do zera? Czy dwutlenek węgla jest szkodliwy? Nie, drodzy państwo. Dwutlenek węgla zawsze był w powietrzu. Mało tego – jest niezbędny do życia ludzkiego i życia roślin - stwierdziła Maria Kurowska. - Gdyby nie dwutlenek węgla, to tlen nie mógłby dochodzić do naszej każdej komórki, bo czynnikiem niosącym tlen jest hemoglobina i dwutlenek węgla. Brak dwutlenku węgla w organizmie człowieka jest od razu zauważalny i prowadzi do chorób. Nadmiar – również. A więc jest pewien przedział, który powinien istnieć, aby człowiek mógł korzystać z dwutlenku węgla - dodała.