Posłanka Solidarnej Polski: CO2 szkodliwy? Nie. Jest niezbędny do życia

Unia Europejska i ekolodzy mówią, że chcemy zmniejszyć emisyjność CO2 do zera (...) Czy dwutlenek węgla jest szkodliwy? Nie, drodzy państwo. Dwutlenek węgla zawsze był w powietrzu. Mało tego – jest niezbędny do życia ludzkiego i życia roślin - powiedziała w opublikowanym na Twitterze wideo Maria Kurowska, posłanka Solidarnej Polski, była wicemarszałek województwa Podkarpackiego.

Publikacja: 07.03.2023 12:12

Posłanka Solidarnej Polski: CO2 szkodliwy? Nie. Jest niezbędny do życia

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Maria Kurowska, posłanka Solidarnej Polski, wcześniej wicemarszałek województwa Podkarpackiego i burmistrz miasta Jasła, odniosła się na Twitterze do jednej z dyrektyw programu "Fit for 55" przegłosowanej przez Parlament Europejski. Mówi ona o tym, że tylko do 2035 roku będzie można na terenie Unii Europejskiej rejestrować nowe samochody spalinowe. Po upływie tego terminu będzie można kupować wyłącznie samochody elektryczne.

„Obalamy kolejne kłamstwo ogłupiające ludzi, które stoi za zakazem samochodów spalinowych i forsowaniem elektryków. UE chce zmniejszyć emisję CO2 do 0. A przecież dwutlenek węgla jest niezbędny do życia człowieka i roślin! Do życia całej planety! Chcemy zagłodzić Ziemię” – napisała we wpisie opublikowanym na Twitterze posłanka. 

Czytaj więcej

Smog nie szkodzi a ludzie nie niszczą planety, czyli klimatyczne bzdury polityków

To jednak nie wszystko. Była wicemarszałek województwa Podkarpackiego we wpisie zamieściła także film, w którym wyjaśnia, „dlaczego dwutlenek węgla jest niezbędny do życia ludzkiego i życia roślin”. Co istotne, obok posłanki wygłaszającej tego rodzaju twierdzenia stoi nie kto inny, jak wiceminister środowiska i klimatu Jacek Ozdoba.

 "Czy dwutlenek węgla jest szkodliwy? Nie"

Unia Europejska i ekolodzy mówią, że chcemy zmniejszyć emisyjność CO2 do zera. Ale dlaczego tak bardzo chcemy zmniejszyć ilość dwutlenku węgla, jego emisyjność do zera? Czy dwutlenek węgla jest szkodliwy? Nie, drodzy państwo. Dwutlenek węgla zawsze był w powietrzu. Mało tego – jest niezbędny do życia ludzkiego i życia roślin - stwierdziła Maria Kurowska. - Gdyby nie dwutlenek węgla, to tlen nie mógłby dochodzić do naszej każdej komórki, bo czynnikiem niosącym tlen jest hemoglobina i dwutlenek węgla. Brak dwutlenku węgla w organizmie człowieka jest od razu zauważalny i prowadzi do chorób. Nadmiar – również. A więc jest pewien przedział, który powinien istnieć, aby człowiek mógł korzystać z dwutlenku węgla - dodała. 

Jak stwierdziła Kurowska, „CO2 to podstawowe pożywienie dla roślin, bo dzięki energii słonecznej rośliny pobierają dwutlenek węgla”. - W połączeniu z wodą, i z tego produkują związki organiczne, które są ich budulcem - dodała. - Więc chcemy zagłodzić planetę? Do tego się to sprowadza. Jeśli będzie zeroemisyjność i nie będzie CO2 w powietrzu, to zagłodzimy przyrodę, bo z czego będzie się rozwijać? To jest właśnie podstawowy składnik jej budulca - powiedziała posłanka. 

Internauci nie tyle oburzeni, co rozbawieni

Wideo, które zamieściła na Twitterze Maria Kurowska nie tyle oburzyło internautów, co ich rozbawiło. 

„Ale jaja, ten wpis naprawdę istnieje. XXI wiek, edukacja klimatyczna w szkołach, dostęp do informacji jak nigdy w historii i ciągle można znaleźć takie kwiatki. Naprawdę nie stać Was na znalezienie kogoś, kto by Wam to wszystko wytłumaczył?” – czytamy w jednym z komentarzy pod wpisem. 

Czytaj więcej

Kaczyński i Waszczykowski nominowani do Klimatycznej Bzdury Roku. Trwa głosowanie

„Pani naprawdę jest posłanką, czy to jakiś program satyryczny?” – napisał inny internauta. 

Kolejny z użytkowników Twittera zwrócił natomiast uwagę na obecność wiceministra Ozdoby. Pani Mario, jakie szczęście, że obok Pani stał wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, który pracuje w resorcie, którego zadaniem jest ochrona klimatu i na pewno Pani wytłumaczył, że CO2 w nadmiarze jest zarówno groźny dla naszego zdrowia, jak i dla zdrowia naszej planety. Uff!” – czytamy.

Jak to właściwie jest?

Dwutlenek węgla jest bezbarwnym gazem, który stanowi bardzo ważny element naszego ekosystemu. Rośliny wykorzystują go w procesie fotosyntezy, a my go wydychamy. CO2 wpływa także na regulację temperatury i wiele innych istotnych procesów.

Na przestrzeni ostatnich lat nasza emisja CO2 jednak drastycznie się zwiększa, co może mieć tragiczne skutki dla środowiska, a zatem – i dla człowieka. CO2 jest gazem cieplarnianym, w związku z czym przyczynia się do globalnego ocieplenia i znacząco wpływa na temperaturę powierzchni ziemi. Jedną z głównych przyczyn zwiększenia takiej emisji jest działalność człowieka, w tym spalanie paliw kopalnych. Wpływa to na uwalnianie do atmosfery nowego węgla, którego złoża nie były wcześniej w obiegu. To zaburza naturalny przebieg cyklu węglowego.

Jeśli nie zostaną podjęte zmiany, a normy zostaną przekroczone, będziemy mieli do czynienia z wieloma tragicznymi skutkami. To poważny sygnał alarmowy. Eksperci zaznaczają, że to jeden z ostatnich momentów, by zapobiec wzrostowi emisji CO2 do atmosfery.

Maria Kurowska, posłanka Solidarnej Polski, wcześniej wicemarszałek województwa Podkarpackiego i burmistrz miasta Jasła, odniosła się na Twitterze do jednej z dyrektyw programu "Fit for 55" przegłosowanej przez Parlament Europejski. Mówi ona o tym, że tylko do 2035 roku będzie można na terenie Unii Europejskiej rejestrować nowe samochody spalinowe. Po upływie tego terminu będzie można kupować wyłącznie samochody elektryczne.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Emisje
Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu
Emisje
„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane
Emisje
Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych
Emisje
Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”
Emisje
Raport: produkcja samochodów bardziej emisyjna niż branża paliwowa?