– Jestem już trzeci raz na szczycie. Bardzo ciekawe tematy, dobre debaty, ogromna oglądalność, w kraju i za granicą. To pokazuje, że te tematy są ważne bez względu, jak często o nich rozmawiamy – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, rozpoczynając drugi dzień szczytu klimatycznego TOGETAIR.
Sprawiedliwa transformacja wymaga nowych technologii, nowych łańcuchów dostaw i nowych ścieżek dla biznesu. Czy program zeroemisyjny jest realistyczny, czy ryzykowny? W jaki sposób Europa może dojść do zerowej emisji i redukcji CO2? – na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu międzynarodowego. Judita Liukaitytė-Kukienė z litewskiego Ministerstwa Środowiska zwracała uwagę, że rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynęła na litewską politykę energetyczną. Yvon Slingenberg, dyrektor w DG Climate Action, w swoim wystąpieniu podkreśliła potrzebę szybkiego przejścia na bezemisyjność, żeby nie polegać na ropie i gazie z Rosji. Christian Stenberg z duńskiego Ministerstwa Klimatu i Energii przyrównał sytuację Polski do sytuacji Danii kilka dekad temu. – W latach 90. XX wieku Dania była uzależniona od energii generowanej z węgla, a obecnie już 75–80 proc. energii pochodzi z OZE – mówił. Jako czynniki konieczne do transformacji wskazał poparcie społeczeństwa dla idei zmiany, a także konieczność wzrostu gospodarczego dla utrzymania zielonego kursu.
Anamaria Stroia-Tilley z Deloitte Romania stwierdziła w swoim wystąpieniu, że biznes w jej kraju jest coraz bardziej zainteresowany dekarbonizacją. Największe starania w tym zakresie obejmują branżę energetyczną, cementową, stalową, a także rolnictwo i budownictwo. Następnie głos zabrała Dominika Bettman, dyrektor generalna w Microsofcie. – Gospodarka cyfrowa jest lewarem wszelkich wysiłków, jakie są podejmowane w kierunku niskoemisyjności i neutralności klimatycznej – podkreśliła. Po niej głos zabrał Adam Czyżewski, główny ekonomista w PKN Orlen. W jego opinii w drodze do zeroemisyjności należy zmienić sposób myślenia o posiadaniu środków transportu i konsumpcji. Podkreślił również wagę technologii pochłaniania CO2. Grzegorz Słomkowski, członek zarządu PAIH, odniósł się do bieżącego kryzysu i perspektyw transformacji. Na zakończenie wypowiedział się Michal Kiča ze słowackiego Ministerstwa Środowiska. – Słowacja zrealizowała swoje cele na rok 2022 – zapewnił. Apelował również o utrzymanie celów przedstawionych w pakiecie Fit for 55.
O tym, że nie możemy już uciec od zielonej transformacji, o znaczeniu współpracy oraz o roli świata cyfrowego we wspieraniu działań na rzecz klimatu i środowiska rozmawiano podczas debaty dotyczącej nowych technologii, wyzwań, kompetencji i szans. Debatowano między innymi o tym, jak biznes może wykorzystać politykę klimatyczną.
Dominika Fox-Matulewicz z American Chamber of Commerce podkreśliła rolę amerykańskiego biznesu oraz samej zielonej transformacji w rozwoju gospodarki. Paweł Jakubik z Microsoft zauważył, że pandemia koronawirusa wstrzymała prędkość zielonej transformacji. Zwracał uwagę na rolę świata cyfrowego w zielonej transformacji i działaniach przedsiębiorców na rzecz klimatu i środowiska. Adam Żelezik, dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych w BGK, opowiedział o realizowanej obecnie inicjatywie 3W: woda, wodór węgiel. – Zmiany klimatyczne możemy zatrzymać nie tylko poprzez ograniczenie się, ale poprzez ukierunkowania naszych działań w taki sposób, aby np. utrzymać przewagę gospodarczą i jednocześnie wpłynąć pozytywnie na klimat – stwierdził Żelezik. Zwrócił też uwagę na rolę integracji środowiska biznesu, nauki oraz sektora publicznego.