Jak wynika z badań opublikowanych na łamach The Journal of the Royal Society of New Zealand, zmiany klimatyczne mają wyjątkowo negatywny wpływ na populację albatrosów. Te ptaki, będące jednymi z najbardziej monogamicznych zwierząt, łączących się w pary na całe życie, czyli nawet 50-60 lat, coraz częściej się rozstają.
Czytaj więcej
Greenpeace ostrzega, że każdego roku w hodowlach przemysłowych zwierzęta dostają setki ton antybiotyków, a ich ilość systematycznie rośnie.
W badaniu wykorzystano dane z 15 lat, dotyczące 15,5 tysiąca par lęgowych albatrosów czarnobrewych na New Island na Falklandach. Naukowcy z Uniwersytetu Lizbońskiego doszli do wniosku, że wskaźnik trwałej separacji ptaków, który w tym okresie wynosił średnio 3,7 proc., wzrósł w latach, w których ocean był najcieplejszy. W 2017 roku wynosił aż 7,7 proc.
Według raportu, najczęstszą przyczyną „rozwodów” albatrosów jest niezdolność do skutecznego opierzenia pisklęcia. Im bardziej wzrasta temperatura morza, tym większe problemy z płodnością mają te ptaki.
„Wzrost temperatury powierzchni morza doprowadził do wzrostu liczby rozstań” – potwierdza Francesco Ventura, biolog zajmujący się ochroną przyrody, przewodniczący zespołowi badawczemu.