Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski z 2020 roku wskazywało, że aż dla 52 proc. Polaków ochrona środowiska była jednym z trzech najważniejszych problemów, które nasz kraj ma do rozwiązania. Jednak w badaniu z 2022 roku kwestia ochrony środowiska jest już oceniana jako mniej priorytetowa - zaledwie 24 proc. respondentów wskazało na ten aspekt. Tym bardziej istotne, aby każdy z nas wiedział, jak wiele zależy od bioróżnorodności i jaki mamy na nią wpływ. Warto również poznać proste sposoby na jej ochronę.
– Jak pokazują badania, 62 proc. Polaków uważa, że stan środowiska zależy przede wszystkim od aktywności każdego z nas. Dlatego poprzez kampanię „Chroń bioróżnorodność” będziemy wyjaśniać różne zagadnienia związane z różnorodnością biologiczną – jaką rolę pełni, co jej zagraża i właśnie to jak każdy z nas może o nią dbać. Zachęcam, żeby na co dzień uważnie się jej przyglądać i dzielić się z innymi swoimi swoją wiedzą i obserwacjami np. w mediach społecznościowych, dodając hasztag #ChrońBioróżnorodność – podkreśliła Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody.
W ramach kampanii „Chroń bioróżnorodność” pokazane zostaną m.in. dobre praktyki na przykładzie realizowanych w Polsce projektów związanych z ochroną różnorodności biologicznej. Do takich inicjatyw możemy zaliczyć m.in. zwiększenie terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Dziś blisko 60 proc. mieszkańców Polski mieszka w miastach. Zapewnienie komfortu życia na takich obszarach stanowi wyzwanie dotykające większość z nas, zwłaszcza w sytuacji, kiedy miasta coraz częściej borykają się z takimi zjawiskami jak: miejska wyspa ciepła, podtopienia i powodzie błyskawiczne czy utrata bioróżnorodności.
Miasta, mimo, że są obszarami najbardziej przekształconymi przez człowieka są także cennymi siedliskami przyrodniczymi zamieszkiwanymi przez różnorodne gatunki. To właśnie przed mieszkańcami miast i osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie zielenią miejską stoi ogromne wyzwanie ochrony bioróżnorodności.
– Mówiąc o ochronie bioróżnorodności w miastach należy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest kwestia odbetonowania i zazielenienia miast oraz przywracania naturalnej retencji. Temat ten jest w ostatnim czasie jednym z naszych priorytetów, dlatego już po raz kolejny ogłaszamy konkurs Ministra Klimatu