Disclose Insight Action (CDP), organizacja non-profit, która zachęca firmy i miasta do mierzenia i zarządzania szansami i zagrożeniami związanymi ze środowiskiem i zmianami klimatu, opublikowała nowy raport. Każdego roku CDP zbiera informacje za pośrednictwem kwestionariuszy „zmiany klimatu”, „wylesiania” i „bezpieczeństwa wodnego”. W 2022 roku ponad 680 instytucji finansowych z aktywami o wartości około 130 bln euro zwróciło się do przedsiębiorstw o ujawnienie informacji na temat ich wpływu na środowisko, ryzyka i możliwości za pośrednictwem CDP. Odpowiedzi udzieliło ponad 18 700 firm reprezentujących połowę globalnej kapitalizacji rynkowej.
Czytaj więcej
Walka o środowisko przestaje być dla prezesów i menedżerów jedynie kwestią wizerunkową.
Co z wnioskami z COP 15?
Jak oceniła w swoim najnowszym raporcie CDP, „ujawnianie informacji na temat wpływu łańcucha dostaw na środowisko, nie odbywa się w wymaganej skali i zakresie”. „Tylko 41 proc. firm raportuje o jakichkolwiek emisjach ze swojego łańcucha dostaw” – czytamy w raporcie.
Z raportu wynika również, że w 2022 roku 70 proc. przedsiębiorstw zgłosiło CDP, że "nie oceniło wpływu swojego łańcucha dostaw na różnorodność biologiczną", mimo porozumienia zawartego na COP15. Podczas 15. Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej, która odbyła się w dniach 7-19 grudnia w Montrealu, rządy z całego świata zebrały się, aby uzgodnić nowe cele i zadania do 2030 roku, mające na celu zatrzymanie i odwrócenie procesu utraty przyrody. Przyjęte na zakończenie konferencji porozumienie UNEP (United Nations Environment Programme) nazywa się „przełomowym” i „historycznym”. Negocjacje zaowocowały przyjęciem planu The Global Biodiversity Framework, czyli Globalnych Ram dla Różnorodności Biologicznej. Zawiera on konkretne środki mające na celu powstrzymanie i odwrócenie procesu utraty przyrody, w tym najważniejsze – objęcie ochroną 30 proc. planety i odtworzenie 30 proc. zdegradowanych ekosystemów do 2030 roku. Jednym z uzgodnionych celów jest także wymaganie od firm międzynarodowych i instytucji finansowych monitorowania, oceny i przejrzystego ujawniania zagrożeń i wpływu na różnorodność biologiczną poprzez ich działalność, portfele, łańcuchy dostaw i wartości.
Czytaj więcej
Jak wskazują dane z najnowszego raportu Energy and Climate Intelligence Unit, czworo największych globalnych emitentów umniejsza swoim działaniom w zakresie walki o klimat.