Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna (AMOC, Atlantic Meridional Overturning Circulation) to – w największym skrócie – cyrkulacja prądów oceanicznych na obszarze północnej części Oceanu Atlantyckiego. Prądy oceaniczne, które współtworzą to zjawisko, są odpowiedzialne za przenoszenie ciepła na północ, w kierunku bieguna.
„AMOC jest napędzana delikatną równowagą między temperaturą oceanu a poziomem jego zasolenia” – opisywali ten mechanizm brytyjscy badacze Laura Jackson i Richard Wood, specjalista Met Office Hadley Centre. – „I tej równowadze zagraża ocieplający się klimat” – dodawali w opinii opublikowanej na stronach Carbon Brief.
Jak może zmienić się klimat w Europie?
To ostrzeżenie pojawiło się w połowie czerwca. Jak tłumaczyli naukowcy, prądy „zbierały” ciepłą wodę na południu i pchały ją blisko powierzchni oceanu na północ akwenu. Tam ulegała ona schłodzeniu i już jako zimna, zwykle gdzieś na głębokości 2-4 km – powracała na południe. Badacze spekulowali też przed laty, że wraz z podniesieniem się temperatur nie będzie następować reakcja ochłodzenia wody – i w rezultacie nastąpi „załamanie” całego mechanizmu.
Prognozę uprawdopodobniały oceny Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który enigmatycznie uznał, że ten scenariusz „jest bardzo prawdopodobny w XXI wieku” oraz poszlaki z przeszłości, kiedy to około 8200 lat wcześniej na terytorium Kanady rozlewało się olbrzymie jezioro, którego brzegi wyznaczały lodowe ściany.
Czytaj więcej
Po okresie wzrostu zainteresowania kwestiami ekologicznymi wśród Polaków nastąpiło wyraźne osłabi...