Banki pod presją: Nowa Zelandia chce raportów klimatycznych

Udostępnij

Nowa Zelandia może wkrótce zostać pierwszym krajem na świecie, który zmusi sektor finansowy do składania raportów na temat skutków zmian klimatycznych. Nowe prawo jest częścią planu osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 roku.

Ustawa będzie dotyczyła banków i firm ubezpieczeniowych, których aktywa lub aktywa w zarządzaniu przekraczają 703 mln dolarów. Ponadto do przedłożenia tego samego raportu zobowiązani będą wszyscy emitenci instrumentów kapitałowych i dłużnych notowani na giełdzie nowozelandzkiej.

„Nie jesteśmy w stanie osiągnąć zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku, jeśli sektor finansowy nie będzie świadom wpływu, jaki ich inwestycje mają na klimat” – powiedział nowozelandzki minister ds. zmian klimatycznych James Shaw. „To prawo sprawi, że ryzyko klimatyczne i odporność na zmiany klimatu staną się podstawą podejmowania decyzji finansowych i biznesowych”.

Czytaj też: Raport: rząd nie realizuje własnych celów klimatycznych

Po przyjęciu ustawy ponad 200 firm w kraju zostanie bezpośrednio poddanych nowym wytycznym. Każdy raport będzie zawierał szczegółowe informacje na temat przewidywanego wpływu inwestycji na środowisko w nadchodzącym roku. Pierwszy taki raport zostanie sporządzony w 2023 roku.

„Wiele firm stoi w obliczu poważnych fizycznych i przejściowych zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi i chociaż niektóre firmy zaczęły publikować raporty o tym, jak zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na ich działalność, strategie i sytuację finansową, wciąż jest wiele do zrobienia” – powiedział nowozelandzki minister ds. handlu i konsumentów David Clark. „Stanie się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził takie prawo, oznacza, że ​​mamy możliwość pokazania prawdziwego przywództwa i utorowania drogi innym krajom do wprowadzenia obowiązku ujawniania informacji związanych z klimatem” – dodał.

Na arenie międzynarodowej widać coraz większą presję wywieraną na banki, w celu zintensyfikowania wysiłków na rzecz zmian klimatycznych. W ubiegłym tygodniu książę William apelował do banków na spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego, aby inwestowały w przyrodę celem walki ze zmianami klimatycznymi. „Musimy inwestować w przyrodę poprzez ponowne zalesianie, zrównoważone rolnictwo i wspieranie zdrowych oceanów, ponieważ jest to jeden z najbardziej opłacalnych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze zmianami klimatu” – powiedział.


Udostępnij
Zamknij
© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone Źródło: Rzeczpospolita
Zamknij