Górny Śląsk w najbliższych latach czekają wielkie zmiany związane z przestawianiem się na gospodarkę niskoemisyjną, i nie dotyczą one tylko górników i ich rodzin, ale każdego mieszkańca bez wyjątku. Polscy liderzy fundacji The Climate Reality Project, założonej przez byłego amerykańskiego wiceprezydenta, Ala Gore’a, wraz z członkami stowarzyszenia BoMiasto przeprowadzili w ubiegłym roku szereg spotkań, podczas których dwustu uczestników wypracowało postulaty dotyczące sprawiedliwej transformacji regionu.
Czytaj też: Koniec węgla w 2050 r.? „Obecne plany rządu to mrzonka”
„Sprawiedliwa transformacja jest procesem zmiany społeczno-gospodarczej w regionach węglowych, którego celem jest powstrzymanie katastrofy klimatycznej” – mówi Patryk Białas ze stowarzyszenia BoMiasto.
Polega na łagodzeniu skutków likwidacji górnictwa i energetyki opartej na węglu, a w jej centrum stoi człowiek, ze wszystkimi lękami i nadziejami. Ten proces musi być zaplanowany we współpracy z tymi, którzy mogą paść jego ofiarą. Mówimy o solidarności społecznej, gdzie nikt nie zostaje bez pomocy – dodaje Białas.
Oto dziewięć postulatów, wypracowanych w ramach spotkań:
1) My, mieszkańcy Górnego Śląska, chcemy, by podstawą sprawiedliwej transformacji był dialog społeczny na wszystkich poziomach. Nikt nie powinien czuć się wykluczony.