W Chinach AI i roboty wyhodują sałatę w 35 dni. Pierwsza taka farma

W chińskim mieście Chengdu powstała właśnie nowa farma wertykalna. I choć tego typu rozwiązania są już stosowane na całym świecie, to nowo powstały obiekt jest jedyny w swoim rodzaju – ma bowiem 20 pięter i kontroluje go sztuczna inteligencja.

Publikacja: 20.12.2023 15:50

Uprawy na farmach wertykalnych w centrach miast to przyszłość innowacyjnego rolnictwa

Uprawy na farmach wertykalnych w centrach miast to przyszłość innowacyjnego rolnictwa

Foto: AdobeStock

Rolnictwo wertykalne cieszy się coraz większą popularnością na świecie. I nic dziwnego – rozwiązanie to umożliwia wielopoziomową uprawę roślin, a wraz z zastosowaniem odpowiedniej technologii pozwala osiągnąć także zdrowe i obfite plony przez cały rok, niezależnie od warunków – choćby w środku zimy. Podstawową zasadą przy uprawach wertykalnych jest pionowe, a nie poziome ułożenie roślin. Dzięki temu oszczędza się niezwykle dużo przestrzeni, jednocześnie nie zmniejszając wydajności. To szczególnie istotne na obszarach miejskich, gdzie powierzchnia pod uprawy jest ograniczona.

Eksperci podkreślają, że uprawy wertykalne to doskonała inwestycja – pozwalają one bowiem między innymi rozwiązać problem malejącej powierzchni gruntów zdatnych do uprawy roślin. Ze względu na wiele korzyści wiążących się z prowadzeniem tego rodzaju farm, pojawia się ich na świecie coraz więcej.

W Chinach powstał jednak jedyny w swoim rodzaju ośrodek tego typu – kontrolować go będzie bowiem sztuczna inteligencja. 

Czytaj więcej

Wertykalne farmy. Polski pomysł na rolnictwo w mieście

Chiny: Pierwsza farma wertykalna kontrolowana przez sztuczną inteligencję 

Jak pisze portal interestingengineering.com, w Chinach, w mieście Chengdu, leżącym w zachodniej części Kotliny Syczuańskiej, powstała pierwsza na świecie farma wertykalna kontrolowana przez sztuczną inteligencję. Wykorzystane zostały w niej zaawansowane technologie i algorytmy, których zadaniem jest stałe monitorowanie, analizowanie i dostosowywanie kluczowych zmiennych środowiskowych w obiekcie.

Eksperci wielokrotnie zaznaczali, że choć farmy wertykalne mają wiele zalet, w ich przypadku dość dużą wadą jest między innymi to, że w porównaniu do obiektów rolnictwa horyzontalnego, rośliny nierzadko nie posiadają odpowiedniej ilości światła słonecznego oraz wody. Chcąc rozwiązać ten problem, Instytut Rolnictwa Miejskiego Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych zdecydował się właśnie na stworzenie 20-piętrowej farmy wertykalnej, wspieranej przez sztuczną inteligencję. 

„Zatrudnione” na farmie roboty będą w stanie wyhodować i zebrać plony – w pierwszym roku sałaty – w zaledwie 35 dni. To niezwykle krótki okres. Będzie to możliwe dzięki systemowi sterowania opartemu na sztucznej inteligencji. Zaawansowane technologicznie komputery będą zarówno monitorować zbiory, jak i dostosowywać kluczowe zmienne środowiskowe w obiekcie tak, by rośliny rozwijały się możliwie jak najszybciej. 

Rośliny będą między innymi oświetlane przez komputery, co ma na celu poprawę efektywności świetlnej. – Możemy łączyć różne ilości światła czerwonego, niebieskiego, żółtego, bliskiego ultrafioletu i podczerwieni na różnych etapach cyklu życia rośliny – powiedział Wang Sen, chiński badacz, zajmujący się projektem. – Zbudowaliśmy bazę danych zawierającą 1 300 kombinacji dla 72 rodzajów upraw” – dodał. 

Czytaj więcej

Nowatorskie projekty czasów pandemii

Jakie są zalety farm wertykalnych

Chińscy eksperci zauważają, że bez wątpienia jedną z największych zalet systemów rolnictwa pionowego jest to, że umożliwiają one całoroczną, ciągłą produkcję zielonej żywności w wielopiętrowych budynkach zamkniętych. „Dzięki możliwości wyprodukowania ponad dziesięciu zbiorów zielonych warzyw rocznie, system zwiększa efektywność wykorzystania gruntów i oszczędza zasoby, zapewniając zrównoważone rozwiązanie dla przyszłego rolnictwa” – czytamy. 

Zespół badawczy kierowany przez Wanga zauważa, że nie stwierdzono dotychczas znaczącej różnicy między roślinami wyhodowanymi w laboratorium, a tymi z tradycyjnych gospodarstw. Farmy kryte, umożliwiające szybszą produkcję warzyw, są uważane za rozwiązanie, które rewelacyjnie sprawdza się na obszarach miejskich, nieużytkach, a nawet pustyniach.

„Farmy wertykalne skracają też czas rozmnażania roślin – między inny innymi pszenicy, bawełny czy soi – o co najmniej 50 procent. Naukowcy prowadzą obecnie rozmowy w sprawie komercjalizacji ich innowacyjnych technologii przeznaczonych dla rolnictwa wertykalnego. Te mogą się bowiem świetnie sprawdzić w przyszłości.

Rośliny
Najpopularniejszy owoc świata drożeje z powodu zmian klimatu. „Nieuczciwe ceny”
Rośliny
Sakura 2024 w Japonii: początek sezonu kwitnienia wiśni przesuwa się w czasie
Rośliny
Produkcja cukru zagrożona nadejściem El Niño
Rośliny
Stworzono modyfikowane genetycznie drzewa. Szybko rosną i pochłaniają mnóstwo CO2
Rośliny
Niebawem może zniknąć połowa leków. Oto powód