Nowe dane na temat jakości powietrza na świecie. „Błędne koło zmian klimatycznych”

Kryzys klimatyczny napędza pożary lasów, a pochodzące z nich emisje zanieczyszczają powietrze, co fatalnie wpływa nie tylko na zdrowie ludzi, ale też na rolnictwo – przekonują eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

Publikacja: 17.09.2024 04:31

Smog w New Delhi w Indiach w listopadzie 2023 roku.

Smog w New Delhi w Indiach w listopadzie 2023 roku.

Foto: Prakash Singh: Bloomberg Finance LP

WMO szacuje, że 9 na 10 osób na świecie oddycha powietrzem niespełniającym norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najbardziej dotknięte są kraje o niskich i średnich dochodach.

Jakość powietrza w miastach. Nowe dane WMO

Według najnowszych ustaleń Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), skala zagrożeń płynących z coraz częstszych i bardziej intensywnych pożarów lasów jest wyjątkowo niepokojąca. WMO opublikowała raport, w którym dokonano analizy stężenia zanieczyszczeń powietrza w 2023 roku oraz ich wpływu na zdrowie oraz uprawy.

Czytaj więcej

Rekordowo gorące lato: naukowcy potwierdzają. Złe prognozy na resztę roku

W ubiegłym roku niszczycielskie pożary lasów w Kanadzie strawiły rekordowo duży obszar, przekraczający siedmiokrotnie średnią powierzchnię, która płonęła w latach 1990-2013.

Emisje z tych pożarów dotarły nie tylko do Stanów Zjednoczonych, ale również do Europy, wpływając na jakość lokalnego powietrza. Z kolei dym z pożarów w Algierii wywarł wpływ na stan powietrza w Ameryce Łacińskiej.

„Błędne koło zmian klimatycznych, pożarów lasów i zanieczyszczenia powietrza ma pogłębiający się negatywny wpływ na ludzkie zdrowie” – twierdzą autorzy raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Smog zagraża nie tylko zdrowiu ludzi, także rolnictwu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat alarmuje, że fatalna jakość powietrza stanowi jedno z największych zagrożeń dla zdrowia, a zanieczyszczenia pochodzące głównie z transportu oraz przemysłu, stanowią przyczynę ponad 4,5 miliona przedwczesnych zgonów rocznie.

Jak informuje WMO, składniki zanieczyszczonego powietrza zagrażają nie tylko zdrowiu ludzi, ale również ekosystemom oraz rolnictwu. Wysokie stężenia cząstek stałych mogą bowiem blokować światło słoneczne i hamować wchłanianie dwutlenku węgla przez rośliny. Zdaniem ekspertów w Indiach oraz Chinach, gdzie jakość powietrza jest wyjątkowo słaba, osadzanie się cząstek stałych może zmniejszać plony nawet o 15 procent.

Według raportu, w ubiegłym roku odnotowano wyjątkowo wysokie stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 w Stanach Zjednoczonych oraz Indiach, co wynika również ze wzrostu emisji zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu. Niższe emisje w stosunku do poziomów z lat 2003-2023 odnotowano natomiast w Chinach oraz Europie.

WMO alarmuje jednak, że od stycznia do sierpnia zaobserwowano kontynuację niepokojących tendencji, a częste i intensywne fale upałów i susze mocno zwiększały ryzyko kolejnych pożarów lasów oraz wzrostu poziomu zanieczyszczenia powietrza.

WMO szacuje, że 9 na 10 osób na świecie oddycha powietrzem niespełniającym norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najbardziej dotknięte są kraje o niskich i średnich dochodach.

Jakość powietrza w miastach. Nowe dane WMO

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
Rekordowo gorące lato: naukowcy potwierdzają. Złe prognozy na resztę roku
Planeta
Nowy satelita NASA już na orbicie. Przełom w pomiarze stężenia gazów cieplarnianych
Planeta
Raport: naukowcy o sierpniowej ulewie w Warszawie. „Ryzyko wzrosło o 30 procent”
Planeta
Eksperci: cel klimatyczny jest już nierealny. Pora na pesymistyczne scenariusze
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Planeta
Największe mokradła na świecie zagrożone. „Raj na Ziemi” może przestać istnieć