Najważniejszy raport klimatyczny okazał się ocenzurowany

Choć 6 Raport Podsumowujący Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu należy uznać za alarmujący, okazuje się, że wiele kwestii zostało rozmytych przez kraje czerpiące zyski z mocno zanieczyszczających sektorów.

Publikacja: 28.03.2023 12:03

Najważniejszy raport klimatyczny okazał się ocenzurowany

Foto: Adobe Stock

W Biuletynie Negocjacyjnym Międzynarodowego Instytutu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (IISD) ujawniono szczegóły przebiegu negocjacji w szwajcarskim Interlaken. Jak wynika z publikacji, część krajów skutecznie wywalczyła zmiany w treści 6 Raportu Podsumowującego IPCC, które wpłynęły na ostateczne brzmienie dokumentu.

Zdecydowany sprzeciw wobec szeregu sformułowań, które miały się znaleźć w raporcie, zgłaszała Arabia Saudyjska. Jej delegaci odrzucili m.in. stanowisko Finlandii, która chciała, aby w dokumencie napisano wprost, że paliwa kopalne są podstawową przyczyną zmian klimatu. Stwierdzenie ostatecznie nie znalazło się w raporcie. Arabia Saudyjska wraz z Chinami lobbowała również za podkreśleniem wagi usuwania dwutlenku węgla (CDR) oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) jako kluczowych rozwiązań w walce ze zmianami klimatu.

Czytaj więcej

„Ostateczne ostrzeżenie” i „przewodnik przetrwania ludzkości”. Megaraport IPCC

Chiny z kolei zaprotestowały przeciwko uwzględnieniu w treści wniosku, że do 2035 roku emisje gazów cieplarnianych muszą spaść o 60 proc., a emisje dwutlenku węgla o 65 proc., aby świat miał 50 proc. szans na osiągnięcie celu utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C. Liczby te nie zostały opisanie w treści raportu, zostały jednak umieszczone w tabeli.

Stany Zjednoczone zablokowały sugerowaną przez Indie, Boliwię oraz Chiny sugestię dotyczącą zawarcia w raporcie odniesienia do transferu technologii z krajów bogatych do rozwijających się, w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jak sugeruje Bloomberg, stanowisko Stanów Zjednoczonych mogło wynikać z obaw dotyczących własności intelektualnej.

W treść raportu aktywnie ingerowali również delegaci z Brazylii oraz Argentyny, czyli krajów słynących z produkcji mięsa. Ich przedstawiciele doprowadzili do usunięcia z dokumentu wzmianek dotyczących negatywnego wpływu mięsa na środowisko, a także zalecenia aby społeczeństwa w krajach zamożnych ograniczyli spożycie mięsa na rzecz zwiększenia ilości roślin w diecie. Zniknęło m.in. stwierdzenie, że „dieta roślinna może zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych nawet o 50 proc. w porównaniu ze średnimi emisjami diety zachodniej”. Zamiast tego napisano o „zbilansowanej, zrównoważonej, zdrowej diecie, uwzględniającej potrzeby żywieniowe”, unikając pisania o mięsie oraz nabiale. Tymczasem redukcja spożycia produktów odzwierzęcych ma kluczowe znaczenie dla walki ze zmianami klimatu.

Czytaj więcej

Równi i równiejsi na drodze do dekarbonizacji gospodarki

Jak podkreślił w komentarzu dla „Rzeczpospolitej” jeden z autorów raportu IPCC, Peter Thorne, nie należy bagatelizować wpływu przemysłowej hodowli zwierząt na pogłębianie się kryzysu klimatycznego.

– Kwestia emisji metanu jest poważna, jeśli chcemy uniknąć wzrostu globalnych temperatur powyżej 1,5°C. Metan jest gazem krótkotrwałym, co oznacza, że gdyby naszym celem dzisiaj było utrzymanie ocieplenie poniżej 3°C, to aktualne emisje metanu byłyby nieistotne, biorąc pod uwagę, jak daleko nam teraz do przekroczenia progu 3°C. Jednak w miarę zbliżania się do docelowej temperatury, takiej jak obecnie, do 1,5°C, zaczyna to mieć coraz większe znaczenie. Emisje metanu pochodzące od przeżuwaczy stanowią znaczną część emisji metanu pochodzących z działalności człowieka, zatem ich redukcja jest konieczna, jeśli chcemy ograniczyć ocieplenie do 1,5°C. Jednocześnie niezbędne jest niezwłoczne wdrożenie planu redukcji emisji metanu z przemysłu paliw kopalnych i składowisk – wyjaśnił naukowiec.

Planeta
Polacy zmęczeni zmianami klimatu? Nowy raport pokazuje zmianę nastrojów
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Planeta
Rekordowe ulewy w Hiszpanii. Eksperci: powódź to efekt „zimnej kropli”
Planeta
Zaskakujący widok: Na Saharze powstały jeziora. Czy to efekt zmian klimatu?
Planeta
Rekord ciepła we wrześniu na świecie. Złe prognozy ekspertów na resztę 2024 roku
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Planeta
Duży wzrost liczby lotów prywatnych samolotów w Europie. Raport Greenpeace'u
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni