Naukowcy z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikowali Szósty Raport Oceniający stan klimatu na świecie, łączący wyniki 6 raportów publikowanych przez IPCC w latach 2018-2022.
Jak podkreślają autorzy opublikowanego raportu, istnieje wiele dostępnych opcji redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz adaptacji do zmian klimatu, wywołanych działalnością człowieka. Zdaniem przewodniczącego IPCC, Hoesunga Lee, wdrożenie tych rozwiązań przyniosłoby szereg korzyści, m.in. pomogłoby ograniczyć straty i szkody w przyrodzie oraz społeczeństwie.
Czytaj więcej
Według naukowców brakuje nam danych dotyczących możliwych scenariuszy ocieplenia klimatu o 3°C i więcej, a badania z reguły koncentrują się na tych łagodniejszych.
Szósty Raport Oceniający stan klimatu na świecie (AR6) „podkreśla pilną potrzebę podjęcia bardziej ambitnych działań i pokazuje, że jeśli będziemy działać teraz, to nadal jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim zrównoważoną przyszłość zdatną do życia”. Analiza stanowi podsumowanie raportów IPCC opublikowanych w latach 2018-2022. To pierwszy kompleksowy raport panelu klimatycznego ONZ od czasu podpisania Porozumienia Paryskiego w 2015 roku.
Przesłanie płynące z raportu nie jest zbyt optymistyczne – jego autorzy apelują do rządów na całym świecie o podjęcie niezwłocznych działań, aby uniknąć realizacji najgorszych scenariuszy katastrofy klimatycznej. Ostrzegają, że obecne działania nie są wystarczające, a utrzymanie ocieplania się planety na poziomie 1,5°C stało się wyjątkowo trudne z uwagi na rosnące globalne emisje gazów cieplarnianych. Te z kolei prowadzą do zwiększenia częstotliwości i intensywności występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, które zagrażają ludziom oraz przyrodzie we wszystkich regionach świata. Podkreślono też konieczność działania w duchu sprawiedliwości klimatycznej, z uwagi na fakt, że osoby najmniej przyczyniające się do zmian klimatu, są w największym i nieproporcjonalnym stopniu nimi dotknięci.